SAĞLIKLI YEMEK İÇİN HAZIRLAMA VE PİŞİRME TÜYOLARI

 

Tam anlamıyla bir sağlıklı yemekten bahsederseniz eğer, hazırlama ve pişirme yollarını da bilmeniz gerekir. İşte size sağlıklı yemek pişirme ve hazırlama kılavuzu!..

Yiyecekleri hazırlama ve pişirme sırasında dikkat etmeniz gereken ana kuralları öğrenmeye hazır mısınız? Açıkçası size vereceğim bu kılavuzu dolabınıza asıp herkesin okumasını sağlarsanız, sağlıklı yemeği seçmenin ötesinde sağlıklı hazırlanmış, besin değeri korunmuş yiyeceği yemenin ayrıcalığını yaşarsınız…

 

 

Beyaz ve kırmızı et çeşitlerini haşlama ya da buğulama yaparsanız besin değeri kaybı oldukça az olur. Yüksek ısıda pişen etlerde folik asit, B1ve B12 vitamini kayıpları çok fazladır. Etler yanarsa ya da kurumaya yakın şekilde pişerse kanser yapıcı maddeler de oldukça fazla ihtiva ediyor diyebiliriz.

 

 

Doğranmış ve temizlenmiş sebzeler bekletilmeden hızlı pişirilmelidir. Yani sebzeleri kesip pişmeye hazır bir şekilde buzdolabı poşetlerine koyup dolapta bekletmek besin değeri kaybını hızlandırır. Sebzeleri pişirirken soğuk suya koyarak pişirmemek gerekir. Kaynar suya ekleyerek sebze dokusunun her tarafından eşit şekilde pişmesi sağlanmalıdır. Domates asitli olduğundan pişirme süresini uzatır. Domates ve domates salçasını sebzeler piştikten sonra eklemek gerekir. Böylece sebze yemeğinin hem lezzeti artar hem de ısı ile teması uzamadığı için besin değeri de korunur.Kükürtlü sebzeler olan soğan, sarımsak, karnabahar, pırasa ve lahana pişme süresi arttıkça keskin kokusu da artar. Bu nedenle sebzelerin yumuşadığını fark ettiğinizde pişirmeye son vermelisiniz. Küçük bir detay vermek isterim ki; eğer sebzeler pişerken koku ne kadar az olursa, o kadar tazedir anlamına gelir. Sebzeleri yeterli suda pişirmeli ve pişen su asla süzülmemelidir. Sebzeleri pişirirken özellikle yeşil yapraklı sebzelerin kararmaması için tencere kapağı açılmamalıdır. Dondurulmuş sebzeler çözdürmeden direk pişirilmelidir.

 

 

Kurubaklagiller pişirilmeden önce en az 30 saat suda bekletilmeli, bekleme suyu dökülmelidir. Pişirme ise düdüklü tencere ya da ağzı sıkı kapalı tencerede olmalıdır. Kurubaklagiller iyi pişerse besin değeri artar ve gaz yapıcı etkisi de azalır.

 

 

Yumurta 12 dakikadan uzun süreli pişirilmemelidir.

 

 

Meyveler taze ve kabuklu yenmeli. Taze suyunu çıkararak içmek isterseniz hemen sıkıp tüketmelisiniz.

 

 

Sütlü tatlı yaparken şekeri en son eklemelisiniz. Şeker ve sütü pişirerek yaparsanız sütün protein değeri kaybolacaktır. Taze ve yumuşak meyveleri komposto yapmak için önce şeker eritip kaynatın ve sonra taze meyveyi ekleyin.Kuru ve sert meyveler için ise şekeri meyve piştikten sonra koymayı sakın unutmayın.

 

 

Pirinç, bulgur, şehriye ve erişte gibi tahılları pişirirken yağda kavurma malsınız. Kavurma besin değeri kaybına neden olur. Makarna, erişte ve pilav pişirirken de suyu çektirme yöntemi ile pişirmeli, suya geçen vitamin kaybını önlemek için pişirme suyunu dökmemelisiniz.

 

 

Evde ekmek, çörek, kurabiye yapıyorsanız muhakkak mayalandırma yapmalısınız. Mayalandırmanın, besinin besin değerini artıran en sağlıklı yöntem olduğunu da unutmamalısınız.

 

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

 


Bir cevap yazın