SAĞLIKLI VE FİT KEDİ

Şişman kediler çok tatlı olabilir, fakat kedinizin sağlığı için zararlıdır. Sıcak kış battaniyesi altından çıkıp diyet yapma zamanı geldi! 

Kediniz kucağınıza artık sığmıyorsa ya da kışın birkaç ekstra kilo aldıysa, size verdiğimiz bu birkaç tüyoyu uygulayarak onu eski sağlıklı ve mutlu formuna kısa bir sürede geri sokabilirsiniz. Ayrıca bu maddeleri uyguladıktan sonra şişman bir kediyi beslemek için gereken tonlarca mamadan da kurtulabilirsiniz.

1- Her Diyet Farklıdır

Kediler, Köpeklerin aksine, kesinlikte etoburdur. Yani pirinç ya da mısır gibi ''dolgu maddesi'nden zengin mamalar, kediniz için ancak boş kalorilerden ibarettir. Ucuz ''light'' mamalardan kaçının ve etiketleri okumaya başlayın. Etiket üzerinde her zaman mamanın en çok içerdiği maddeler ilk sıradadır. Bunu göz ardı etmeyin ve reklam kampanyalarına aldırmayın. Daha iyi kaliteli bir mama, daha fazla et ve daha ince bir kedicik demektir.

2- Kuru Mu? Islak Mı?

Bazı insanlar kuru mamadan başka bir şey vermezken, diğerleri asla ıslak mamadan vazgeçmez. Seçim tamamen sizindir. Daha önce bahsettiğimiz iyi kaliteli kuru mamalar aynı zamanda petinizin diş sağlığı için de iyidir; sert mamaları çiğneyen petinizin diş tartarı oluşma riski azalır. İyi kaliteli ıslak mamalar ise her zaman daha az dolgu maddesi ve daha fazla su içerir. Petiniz için en uygun olan mama çeşidi bir veteriner beslenme uzmanı ile kolayca bulabilirsiniz.

3- Miktar Önemlidir

Hangi uzmana sorarsanız sorun, hepsi bir konuda hemfikirdir; ''Serbest beslemeyi bırakın.'' Tabağı her zaman dolu olan kedi, günün her saatinde kendini şımartabilir. Aç olmasa bile. Pisiciğinizin içindeki avcıyı çıkartın, mamayı belli saatlerde önüne koyun ve 15 dakika sonra kaldırın. Hem petinizin sindirim sistemini düzene sokarsınız hem de vücudun incelmesine kısa bir sürede tanık olabilirsiniz.

4- Egzersiz 

Kedinizle oynayın! Evin etrafında bir ip ya da kedi oltası peşinde koşuşturun, küçük kağıt topçuklar yapıp kedi futbolu oynayın ya da lazer ile harika vakit geçirin. Yalnız lazerle oynamayı tercih ederseniz kedinize her oyundan sonra küçük bir ödül vermeyi unutmayın. Kediniz lazeri asla yakalayamayacağı için ilerde başarısızlık hissine kapılıp depresyona düşebilir. Bunu önlemeye çalışın. Ayrıca bu aktiviteler aranızda ki bağı da güçlendirebilir. Kedi tasması ile dışarıya yürüyüşe çıkmaktan her kedi hoşlanmaz. Hatta birçok kediyi bu deneyim strese sokabilir. Evden çıkmadan önce kesinlikle deneme yapmalısınız. Günde yarım  saat oyun vakti size daha sağlıklı, mutlu ve fit bir kedi kazandırabilir.

5- Kaçamaklar Yasak

İnsan yemeği, insanlar içindir. Bir pizza kenarı ya da kocaman paket bir cips kediniz için uygun bir atıştırmalık olmayabilir. Zaten bu yemeklerin kendi vücudumuza da neler yaptıkları malum... Ayrıca soframızda kalan artıkların çoğunda kedilerin sindirim sistemini yavaşlatabilecek, hatta onu tehlikeye sokabilecek birçok baharat ve madde olabilir. Kediniz diyetinden kesin şaşmasın. Ama minik sevgiliniz atıştırmalıklardan asla vazgeçmek istemiyorsa, onun için sağlıklı seçenekler hazırlamaya çalışın.

 

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

 

Bir cevap yazın