Sağlıklı Cilt İçin C Vitamini Önemli

C vitamini, vücudumuzun hareket sisteminin temelini oluşturan kemik ile bağ dokuları için önemli bir yere sahip protein olan kolajenin oluşturulmasında görevlidir. Vücudumuzdaki kas ve kemiklerin birbirine bağlanması ile eklem ve tendonların yapılandırılmasında kolajen etkilidir. Ayrıca kolajen, cildin elastik yapısının oluşumunda da bulunur.


Nutrients'in yayınladığı 2017 tarihli bir makalede,  C vitaminin ciltte kuruma ve kırışmayı azaltarak yaşlanmayı geciktirdiği ve ayrıca güneşin zararlarından koruduğu bahsedilmiştir. Genel görünümü iyileştiren ve aynaya baktığınız zaman mutlu hissettiren C vitaminin,  diğer bir faydası da vücuttaki yaraların  iyileştirme sürecini hızlandırmasıdır.

1 Adet Kivi 1 Kilo Portakalla Eşit

Daha sağlıklı ve güzel bir cilde sahip olmak istiyorsanız eğer kendinize; nar, elma ve mandalinadan oluşan, C vitamini deposu, bir içecek hazırlayabilirsiniz. Ayrıca şunu da unutmayalım; 1 adet kivi 1 kilo portakala denktir. Yani 1 adet kivide 1 kilo portakalın barındırdığı kadar C Vitamini vardır.  Bu nedenle günlük C Vitamini ihtiyacınızı kivi tüketerek karşılayabilirsiniz...

Sağlıcakla kalın.... 🙂


 

http://www.instagram.com/acikvnet

http://www.twitter.com/acikve_net

 


Bir cevap yazın