Sağlıklı Bir Oruç İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Sağlıklı Bir Oruç İçin Neler Tüketilmesi Gerekir:

Hoşgörülü ve anlayışlı olma hususunda farkındalığın arttığı, manevi değerlerin, aile bireylerinin ve yakın çevre ile yakınlığın yani akraba bağlarının daha çok kuvvetlendiği güzel, mübarek bir aya girdik.

Bütün bu manevi güzelliklerin yanı sıra iftarda ve sahurda nasıl yiyip içtiğimize de dikkat etmemiz gerekiyor; çünkü ramazan ayı, bizlere kötülüklerden ve zararlı alışkanlıklardan hem bedenen hem de manen kurtulmamız için güzel bir fırsat sunuyor. Bunu da emanet olan bedenimizin sağlığını koruyarak yapmak en doğrusu.

Doğru oruç tutmanın bir çok faydası olduğu gibi oruç tutulurken dikkat edilmezse eğer, midenin tüm gün yani uzun süre aç kalmasından dolayı, mide ve bağırsak sorunlarına, hastalıklarına da neden olabilir. Bizde, bütün bunları önlemenin ve sağlıklı bir ramazan geçirmenin yollarını sizler için bu yazımızda derledik.

İFTAR

  • (Öncelikle yazımızdaki görseller için niyetli okurlarımızdan hoşgörü diliyoruz:)

İftarda başlangıç yapmak için hurma yahut zeytin tercih etmeli, sonra; çorba, etli sebze veya zeytinyağlı sebze yemeği, ızgara et, yoğurt, ekmek salata ile birlikte tüketilerek iftar sonlandıralabilir.

İftarda, armut, elma, şeftali gibi bir meyve de tüketilmelidir. İftarda en fazla yapılan hatalardan biri, sıçaklardan ya da uzun süreli susuzluktan dolayı harareti gidermek için asitli ve gazlı gıdalar tüketimidir. Bunun yerine doğal içecekler tüketilmelidir. Maden suyu, çay, ayran vs. gibi...

Sahura kalkınca, iftar sırasında ve sonrasında yatana kadar sıvı tüketimini ihmal etmemek gerekir.

Günlük su ihtiyacı; 12-14 bardağı su, kalan kısım ise soda, ayran, çorba, komposto gibi sıvı gıda ve içecekler ile sebze ve meyveden karşılanmalıdır.

İftarda pilav yahut makarna ile tek tip beslenip üstüne tatlı yiyen bir kişi, birkaç günün sonunda kendini yorgun ve isteksiz hissetmeye başlayabilir.

SAHUR

Tokluğu sağlayan gıdalar yumurta, peynir, süt, yoğurt, ekmek, yulaf ezmesi, zeytin, ceviz içi, çorba, ayran, komposto veya meyvedir.

Tatlı olarak tahin pekmezi alınabilir.

Sahurda börek, poğaça, tost, sucuk, salam gibi ağır gıdalardan uzak durulmalıdır.

Ramazanda pidenin tüketiminde aşırıya kaçmamalı, tatlı tüketimi sınırlandırılmalı ve ağır tatlılar yerine güllâç, kazandibi, sütlâç... tercih edilmelidir.

Çorba Sonrası 5 Dakika Mola

Neler Fazla Kalori Almanızı Engeller?

Su ve hurmayla oruç açıldıktan sonra peynir çeşitleri, domates, salatalık gibi tuzlu ve aşırı yağlı olmayan kahvaltılıklar, çorba ve salata gibi hafif besinlerle iftara devam edilmelidir.

Ana yemeğe geçmeden önce 5-10 dakika kadar bir mola vermek hem mideyi rahatlatacak hem de daha az yemeği sağlayacaktır. Verilen aradan sonra ana yemekte etli-etsiz sebze veya ızgara et yemeği, 1-2 dilim tam buğday ekmeğiyle, az miktarda pilav, makarna, bulgur pilavı tercih edilebilir. Yanında yoğurt, ayran ya da cacık tüketilebilir.

İftarda yemeği yavaş yemek ve lokmanları iyi çiğnemek sindirim açısından çok önemlidir.

 

Bir cevap yazın