SAĞLIKLI BİR ORUÇ İÇİN SAĞLIKLI BESLENME

 

Uzmanlar, uzun oruç süresi dikkate alındığında metebolizmanın yavaşlayacagı düşünülerek tüketilen gıdaların niteliğine dikkat cekti.

İFTAR;  İftarda başlangıç için, hurma yahut zeytin tercih etmeli, sonra; çorba etli sebze veya zeytinyağlı sebze yemeği, ızgara et, yogurt, ekmek, salata ile birlikte tüketilerek iftar sonlandırılabilir. Armut, elma, şeftali gibi bir meyvede tüketilmelidir. İftarda en fazla yapılan hatalardan biri, asitli ve gazlı gıdaların tüketimidir. Sahura kalkınca, iftar sırasına ve sonrasında yatma kadar sıvı tüketimini ihmal etmemek gerekir. Günlük su ihtiyacı; 12- 14 bardağı su, geri kalan kısmı ise, soda, ayran, çorba, komposto gibi sıvı gıda ve içecekler ile sebze meyveden karşılanmalıdır. İftarda, pilav yahut makarna ile tek tip beslenip üstüne tatlı yiyen bir kişi, birkaç günün sonunda kendini yorgun ve isteksiz hissetmeye başlar.

SAHUR;  Tokluğu sağlayan gıdalar; yumurta, ekmek, yulaf ezmesi, zeytin, ceviz içi, çorba, ayran, komposto veya meyvedir. Tatlı olarak tahin pekmez olabilir. Sahurda börek, poğaça, tost, sucu, salam gibi ağır gıdalardan uzak durulmalıdır. Ramazanda pidenin tüketimine aşırı kaçmamak, tatlı tüketimini sınırlandırmalı ve ağır tatlılar yerine güllaç, kazandibi, sütlaç ...tercih edilmelidir.

ÇORBA SONRASI 5 DAKİKA MOLA FAZLA KALORİ ALMANIZI ENGELLER 

Su veya hurmayla oruç açıldıktan sonra peynir çeşitleri, domates, salatalık gibi tuzlu ve aşırı yağlı olmayan kahvaltılıklar, çorba ve salata gibi hafif besinlerle iftara devam edilmelidir. Ana yemeğe geçmeden önce 5- 10 dakika kadar bir mola vermek hem mideyi rahatlatacak hem de daha az yemeği sağlanacaktır. Verilen aradan sonra ama yemekte etli - etsiz sebze veya ızgara et yemeği, 1-2 dilim tam buğday ekmeğiyle veya az miktarda pilav, tercih edilebilir. Yanına yoğurt, ayran ya da cacık tüketilebilir. İftarda yemeği yavaş yemek ve lokmaları iyi çiğnemek sindirim açısından çok önemlidir.

 

 

 

Www.acikve.net
Www.instagram.com/acikvnet
Www.twitter.com/acikve_net
Www.facebokk.com/acikvenet

 

Bir cevap yazın