Sağlıklı Bağırsaklar İçin 6 Öneri

Yapılan araştırmalarda bağırsakların vücudumuz için birçok organının olduğu gibi çok önemli olduğu anlaşılmıştır. Bağırsakları bilim adamları vücudun ikinci beyni olarak adlandırmaktadırlar. Bağırsaklarda bulunan bakterilerin azalmasının bazı hastalıklara sebep olduğu bilinmekte. Diyabet, obezite, rahatsız bağırsak sendromu bu azalmanın sonunda meydana gelmekte.

Bu Bakteri Türlerini Artırmak İçin Ne Yapılabilir?


1.ZAYIFKIKLA BAĞLANTILI BAKTERİ

Akkermansia isimli bakterinin zayıf olan insanların bağırsaklarındaki sayısının daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Bu bakteri yenen yiyecekleri emdiğinden dolayı kilo almayı engellemektedir. Bu bakteriyi besleyecek yiyeceklerin başında kırmızı üzüm gelmekte. Kırmızı üzüm dışında daha farklı yiyeceklerde bakterinin oluşmasına neden olmakta. Bunlar karpuz, kavun, kaysı, erik gibi yaz meyvelerinden oluşmakta.

2. LİFLİ BESİNLER

Yararlı bakteriler meyve, sebze ve tam tahıllı yiyeceklerden hoşlanıyorlar. Bundan dolayı yiyecek çeşitleri artırıldıkça bakterinin artması sağlanıyor. Bifidobakteri adı verilen bakterileri ise sarımsak, yer alması, muz, elma, yaban mersini, nohut gibi gıdalar beslemekte.

3. PROBİYORİK İDDİALARINA İHTİYATLI YAKLAŞIN

Antibiyotik kullanımından sonra mide ve bağırsak rahatsızlıklarına probiyotiğin iyi geldiği bilinmektedir. Bağırsaklardaki bakterileri beslediği ve çeşitliliğini artırdığına dair herhangi bir kanıt yoktur. Yaşlılarla ve çocuklar da iyi sonuçlar vermektedir.

4.MAYALI YİYECEKLER

Bazı mayalı yiyeceklerin yararlı bakterileri beslediği bilinmekte. Bu yiyeceklere örnek verecek olursak turşu, pastörize edilmiş sütten yapılma peynir, kefir, fermente soya fasulyesi ezmesi gibi.

5.EN RADİKAL ÇÖZÜM

Dışkı nakli radikal çözümlerden birisi. Aynı zamanda hayat kurtaran bir uygulama. Bağırsaklarında bakteri bakımından zengin olan kişilerden bakteri alınıp, çok fazla ishal olan bundan dolayı bağırsaklarında rahatsızlık meydana gelen kişilere bu bakteriler, alıcının kalın bağırsağından veya burnuna bağlanan bir tüp yoluyla nakledilmekte.

6. KAPSÜLLÜ NAKİL

Yararlı bağırsakların çoğalmasını sağlayan çözümlerden birisi de kapsül kullanımı. Bağırsaklarında herhangi bir sorun olmayan sağlıklı kişilerden alınan dışkılar dondurulup kurutulduktan sonra mide asidine dayanıklı kapsüllere koyularak hap haline getirilmekte. Doğrudan dışkı nakli yaptırmak istemeyenler bunları kullanarak hastalığa çözüm bulunabilir.

 

Www.acikve.net
Www.instagram.com/acikvnet
Www.twitter.com/acikve_net
Www.facebokk.com/acikvenet

 


Bir cevap yazın