SAĞLIK İKSİRİ OMEGA-3

Omega 3 yağ asitleri beslenme dünyasında nasıl başrole oturdu?

Beslenme konusunda yağlara (aynı şekilde karbonhidratlarada) komple kötü diyemeyiz bazılarına pozitif ayrımcılık yapmak durumundayız bu yazımızda  Omega-3 yağ asitlerine yaptığımız gibi.

Omega-3 bakımından zengin beslenen Gronland Eskimoları'nın kalp hastalıklarına daha az yakalanmasının keşfi ile beslenme dünyası yeni bir şeyi öğrendi. Yağlar önemli! Daha sonra yapılan araştırmalarda da yağlı balık tüketiminin yaygın olduğu toplumlarda kalp hastalığına yakalanma ve bu nedenle gerçekleşen ölüm oranlarının çok düşük olduğu saptandı. Omega-3'ün depresyon ve intihar eylemleri azaltıcı etkilerinin olduğu da aynı çalışmalarda görüldü. Omega-3 yağ asitleri ayrıca yaşlılara da nörolojik bozulmaları azaltmaya yardımcı oluyor. Kalpte ritim ve kan yağlarını düzenleyici pıhtı oluşumunu önleyici ve damar genişletici etkileri sayesinde koroner kalp hastalığı, hipertansiyon, Tip 2 diyabet, ülseratif kolit, romotodi artirit, depresyon ve meme kanseri üzere bazı kanser ve kronik akciğer hastalıklarına önleme ve tedavide olumlu etkileri de bulunuyor insülin direncini ne duyarlılığını arttırınca trigliserit ve LDL seviyelerine düşürücü etkileri olabileceğini birçok çalışmada belirtiyor. Bu nedenlerden dolayı bu sağlık iksirinin bugün mutlaka tüketilmesi gerektiği kabul ediliyor.

Kontrolaltına alıyor.
Bu noktada Omega 6 yağ asitlerinden bahsetmek gerekiyor. Bu yağ asitleri peynir, mısır, ayçiçek ve soya yaginda bulunuyor. En iyi kaynakları arasında süt ve süt ürünleri kırmızı ve beyaz etin yanında yumurtayı sayabiliriz. Hücre üremesine arttırıcı iltihap ağrı ve pıhtı yapıcı özellikleri de vardır. Aslında vücut ve özellikleri ihtiyaç duyard. Yoksa bağışıklık düşer kanamalar artar ağrı hissedilmez ve hücreler çoğalmaz.
Ancak bunların aşırı etkileri kontrol edilmelidir. Denetlenmeyen iltihap vücudu tahrip eden kan pıhtılaşması artar aşırı ağrı hissi olur ve kansere yakalanma eğilimi artar. Bu yüzden Omega-6 yağ asitlerinden zengin yağ ve yiyecekleri düşük miktarda tüketmek gerekir bilimsel araştırmalar omega-3 yağ asitlerini tüketmenin omega-6 ile oluşan bu olumsuzluğu kontrol altına aldığını gösteriyor.

Daha fazla tüketin
Bu önemli veriler doğrultusunda Omega- 3 tüketimini arttırmak omega-6 tüketimini sınırlamak akılcı olacaktır. Anlaşıldığı üzere tek başına ayçiçeği Mısır ve soya yağı kullanmak mutfakta sağlıklı kurmuyor.
Omega-3 yağ asitleri yağlı balıklar, balık yağları ,ceviz ,soya ,Kanola yağı, keten tohumu, susam ,kabak çekirdeği ,chia tohumu ve başta semizotu olmak üzere yeşil yapraklı sebzelerin çoğunda bolca bulunuyor.

Bu zengin besinleri tükettiğimizde Omega-6 yağ asitlerinin yarattığı olumsuzluklar dizginleniyor. Iltihap oluşumuna anlamıyor ağrı duygusu dengeleniyor pıhtı oluşumunu riski ortadan kaldırılıyor ve kanın akışkanlığının artmasıyla inme ve felç oluşumu engelleniyor. Hücrelerin kontrole artışı sağlanarak vücut kanseri eğilmi
göstermiyor.

Haftada en az 4 kez minimum 150 gram büyüklüğünde yağlı balığı buzdolabınızda bulundurmanızı öneriyoruz her gün mutlaka bir avuç da ceviz yiyin...

5 alimente bogate in Omega 3

Balıklar omega-3 bakımından en değerli yiyeceklerdir. Günde 100 200 gram uskumru somon istavrit hamsi sardalya ya da ton balığı tüketmek haftada 1000 mg Omega-3 almanın en pratik yoludur. Balık seçimi yaparken bir yaşından küçük avlanmış balığı tercih etmenizde fayda var. Bu ağır metal yükünün toksinlerden daha az etkilenmenizi sağlar.

Haftada en az 4 kez minimum 150 gram büyüklüğünde yağlı balığı buzdolabınızda bulundurmanızı öneriyoruz her gün mutlaka bir avuç ceviz yiyin.

Peki günde 1000 mg Omega-3 yağ asidinin sağlıklı beslenme ile karşılayabilir miyiz? Bu soruyu açıkça evet demek gerekmiyor. Ancak Omega-3 yağ asidinin maksimum etki sağlamak için Omega-6 yağ asidinin tüketmenin mutlaka sınırlayın. öte yandan Omega- 3'ten zengin besinlerin yanında yeşil yapraklı sebzelere bol miktarda tüketin.

Yağlar hakkında bilmeniz gerekenler

1. Yağlar yapılarındaki farklılıktan dolayı Doymuş doymamış ( çoklu doymamış ve tekli doymamış) ve trans yağlar olarak üçe ayrılır.
2. Tekli ve çoklu doymamış yağ asitleri tüketiminin sağlığımız açısından birçok faydası olmasına rağmen Doymuş ve trans yağların fazla tüketimi kesinlikle önerilmiyor.
3. Araştırmalara göre çoklu doymamış yağlar yapılarından dolayı insan sağlığını olumlu etkiliyor en çok bilinen çoklu doymamış yağ asitleri Omega-3 ve Omega-6 dır bu yağ asitlerinin insan vücuduna sentezlenmedigi için dışarıdan alınması zorunludur .

3 mü yoksa 6 mı ?
Omega-3 ve Omega-6 yağ asitleri hücre yapısının oluşumunda çok önemlidir. Her ne kadar hücre yapı taşının temelini oluştursalar da dengesiz beslendiğinde sağlığı olumsuz etkileyebilir aralarında denge kurmak çok önemlidir.

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

 


Bir cevap yazın