SAĞLIĞA MAKSİMUM FAYDA SAĞLAYAN 4 ÖZEL YİYECEK

 

Yediklerimizin sağlığımızın temelinde önemli rol oynadığını biliyoruz. Doğal etkileri nedeniyle mutlaka her gün tüketmemiz gereken 4 özel yiyeceği sizlerle paylaşıyoruz...

 

Fonksiyonel etkili besin bileşenleri sayesinde organlarımızı spesifik bir şekilde koruyucu ya da tedavi etmeye yardımcı doğal besinlerin bulunması, sağlığımızı korumak adına büyük şans. Yiyeceklerimizin sağlığımızın temelinde önemli rol oynadığını biliyoruz. Özellikle bazı özel yiyecekler, doğal etkileri nedeniyle her gün mutlaka tüketildiğinde karaciğer, böbrek, beyin ve bağırsakları zinde tutabilme kabiliyetlerine sahiptir. Bazı doğal yiyecekler ise metabolizmayı düzenleme ve kansızlık gibi hastalıkların tedavisinde az miktar tüketme ile çok büyük yararlı etkiler gösterebilmektedirler. İşte Allah'ın bize sunduğu katkısız ama yararlı besinler...

 

 

Dinç Bir Kalp İçin

BUĞDAY

Küçücük buğday tanesi tahmin ettiğinizden fazla faydalı. B1, B12, folikasit, E vitamini, kalsiyum, fosfor, bakır, çinko, demir ve diyet lifinin saf ve yararlı halini saklayan doğal bir besin. Hiçbir işleme ihtiyaç duymaksızın direkt sofralarımızda rahatlıkla yiyebileceğimiz bitkisel sağlıklı besin buğday, içerdiği Lübnan'ın ve fitokimyasallar sayesinde kalbin dinç kalmasını sağlar. Birçok araştırma, diyet lifleri sayesinde kalbe giden damarların temizlenmesinde görev yapan tam buğday tanesi sayesinde, kalp krizinden dahi koruyacak sağlıklı besin bileşenlerinin barındırdığının altını önemle çizmektedir. Doğanın bize sunduğu bu besin değeri yüksek yiyeceği her gün yemek, bağırsak sağlığından safra kesesi taş oluşumunu önlemeye kadar fayda sağlar. Bir kase dolusu buğdayı kendi suyunda haşlayıp salatalarda ya da yemeklerin yanında yemeniz dinç kalbe sahip olmanın kapılarını aralayacaktır.

 

 

Karaciğeri Yenilemek İçin

BAL VE ARI ÜRÜNLERİ

Karaciğer vücuttaki tüm toksinlerini zararlı etkilerinin ortadan kaldırılması için çalışan bir organdır. Karaciğerin detoksifiye edici özelliği olduğundan zararlı bileşiklerin vücutta yoğun bulunması, bu önemli organda fibroz yani sertleşmeyi artırarak çalışma kapasitesinde harabiyete neden olabilir. Bal, polen, arı sütü ve propolis; antioksidan etkiye sahip beta-karoten, C vitamini, fenolik asitler, antosiyaninler, metabolizma düzenleyici, B grubu vitaminleri ve demirden, çinkoya kadar farklı mineralleri biyolojik değeri yüksek etkide içerir. Bu özellikleriyle karaciğeri toksinlerden koruma mekanizmalarının çalışmasında yararlı rol üstlene bilmektedirler. Bal, polen ve propolisin, karaciğerde oksidatif stresi azaltarak organın zararlı bileşikleri hızla detoks etmesinde etkili olduğu görüşü belirtilmektedir. Bazı araştırmalar karaciğerde harabiyetin göstergesi olan AST ve ALT enzimlerinin düzenli bal, propolis ve polen tüketenlerde azaltabileceğini göstermiştir. Bu nedenle ülkemizde de rahatlıkla bulabileceğimiz laboratuvar analizinden geçmiş güvenilir markaların balından günde 1 2 yemek kaşığı, arı sütü ve bal karışımından 1.5 tatlı kaşığı, arı sütü bal ve polen karışımından 2 tatlı kaşığı, arı sütü, bal ve polen, propolisden 1 tatlı kaşığı arı sütü, bal, polen ve propolis gibi bilimsel karışımından 2 tatlı kaşığı olacak şekilde 3-4 haftalık süreçlerde düzenli olarak arı ürünlerini değiştirerek kür halinde kullanmanızı öneririz. Bu ar ürünleri sayesinde karaciğerin normal sağlıklı çalışmasına destek olabileceğiniz gibi bağışıklık sisteminizin güçlenmesini ve sindirim sisteminizin de korunmasına doğal bir yarar sağlayabileceksiniz. Tek dikkat etmeniz gereken bal dışındaki diğer arı ürünlerini mutlaka buzdolabında muhafaza etmeniz.

 

 

GÖZ , BEYİN  VE  KEMİKLER  İÇİN 

SÜT

İnek, koyun, manda veya keçi farketmeksizin; katkısız, içinde bulunan laktoz süt şekeri ve miristik yağ asidi gibi besin bileşenleri nedeniyle özel koku ve tadı olan sütler, tam bir doğal sağlık koruyucu besinler. Çiğ süt, süt veren hayvanın memesinden sağıldıktan sonra çevresel birçok etmen nedeniyle koliform bakterilerden brusella ve bağırsak tüberkülozuna kadar zararlı mikroorganizmaları barındıra bildiğinden mutlaka ısıl işlem yapılması gerekir. Süt çok iyi bir A vitamini kaynağıdır. Ancak sütün yağı azaldığında A vitamini içeriğide düşer. Bu nedenle sağlıklı iseniz tam yağlı süt içmenizi tavsiye ederim. Süt beyin için gerekli 400'den fazla yağ asidi, kolesterol çeşitleri ve sterol denilen bileşikler içerir. Bu yağ çeşitlerinden sfingomiyelin beyinde sinir iletimi için esansiyeldir.Ve sütte bulunan laktozsuz süt şekerinin bir molekül glikoz ve bir molekül galaktozdan oluşması beyin çalışması için hem enerji kaynağı hem de beyin dokusunun temeli için de gereklidir. Sağlıklı kemik yapısının ana bileşeni olan kalsiyumun da en iyi kaynağıdır. Bu nedenle yaşam boyunca her gün bir ya da iki su bardağı süt içmenizi tavsiye ederiz.

 

 

 

KARACİĞER BEYİN VE KUVVETLİ KASLAR İÇİN

YUMURTA

Kalsiyum karbonattan oluşan kabuğunun içinde Allah'ın bize sunduğu sağlık iksiri bulunan yumurta, yenildiğinde içindeki protein %100 sindirildiğinde, örnek besin olarak gösterilmektedir. Bilimsel araştırmalar ;proteinin vücutta biyolojik değeri açısından örnek alınan doğal bir yiyecek olması, beyazı ve sarısı bir arada yenildiğinde kas yapımı için gerekli olan tüm amino asitleri eskin oranda içermesi açısından her gün düzenli olarak yenilmesini önermektedir. Yumurta içinde antibiyotik etkisi olan lizozim enzimi içerir ve beyin-sinir dokusunun temel yapı taşı olan fosfolipitlerden kolinin de önemli bir kaynağıdır. Yumurtanın sarısı leşin adlı süper besin öğesinden çok zengin olup karaciğerin yenilenmesinde etkilidir. Her gün yumurtayı, sindiriminin kolay olması açısından iyi pişirerek, ana veya ara öğünde tok tutma etkisinden dolayı da düzenli olarak yemenizi öneririz.

 

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

 

Bir cevap yazın