Saçlarda Gri ve Beyazlaşmanın Nedenleri ve Çözümleri Nelerdir?

Gri saçların görünümü, kadınlar ve kızlar için en çok sorun olan problemlerden biridir; bunlar estetik yönlerini olumsuz olarak etkiler ve grilerin ortaya çıkışının en önemli nedenleri genetik faktörlerdir ve saç boyasının tekrar tekrar kullanılmasından oluşur. Bu yazıda, gri saçların ana nedenleri, gıdalarla, doğal tariflerle ve bazı önemli ipuçlarıyla nasıl azaltılacağını açıklayalım.

Saçlarda Grileşmenin Nedenleri Nelerdir?  

Genetik nedenler, saç renginin kaybolduğu yaşı belirleyen faktörler olup bazı durumlarda genetik faktörler yüzünden 20 yaşından önce ortaya çıkabilir.

Melanin Eksikliği: Çoğu durumda melanin eksikliği saç grileşmesinin ana nedenidir. Melanin üretimi uygun beslenme ve protein desteğine bağlıdır.Bu besinlerin herhangi bir eksikliği melanini kabul edilebilir seviyelerin altına düşürür.

Hormonlar: Hormonlar saç pigmentasyonu üzerinde belirgin bir etkiye sahiptir ve vücuttaki dengesizlikleri gri saç görünümüne neden olabilir.

Bazı Tıbbi Durumlar: Bazı temel tıbbi durumlar, B12 vitamini eksikliği veya tiroit bezi ve hipofiz beziyle ilgili bazı sorunlar da dahil olmak üzere saç dökülmesine neden olabilir.

Stres: Aşırı alkol alımı ve fast food ile birlikte erken gri saçın başlıca nedenleri arasında stres, yorulma ve psikolojik stres yer alır.

Kimyasalların Kullanımı: Bazı durumlarda kimyasallara, sabunlara veya saç boyalarına dayanan şampuanların kullanılması gri saç sorununa neden olabilir.

Dış Faktörler: Saç renginde bazı değişiklikler; iklim, kirlilik ve bazı zararlı kimyasallara maruz kalma gibi dış faktörlere bağlı olarak ortaya çıkabilir; bu da erken yaşlarda yaşlanma belirtilerine neden olur.

Bazı gıdalar gri saç görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir:

Dut: Bu vitamin C ile zenginleştirilmiştir.

Balık kabuğu: Saç boyasını korumaya yardımcı olan çinko içerir.

Et, karaciğer: Anemi ve demir eksikliğini azaltma özelliği ile bilinir.

Havuç: Zengin bir besindir. İçinde A vitamini. Köri yaprakları, vitamin, B vitamini, selenyum, iyot, çinko ve demir gibi minerallerin zengin bir kaynağıdır.

Ispanak: Melanin üretmeye yardımcı olur.

Yumurta: B12 vitamininin önemli bir kaynağıdır.

Fasulye: Zengin bir protein kaynağı.

Ayçiçeği tohumları: Antioksidanlar ve mineraller bakımından zengindirler.

Ceviz: Melanin üretmeye yardımcı olan zengin bir bakır kaynağı.

Griyi azaltmanın en önemli doğal tarifleri nelerdir? 

Karanfil tozu ile parmesan saçlar için idealdir, artmasına yardımcı olur, görünümünü yoğunluğunu ve parlaklığını artırır. Bir diğer bitki ise gri saçlardan kurtulmak ve önlemek için beş yemek kaşığı adaçayı yaprağını büyük bir tencerede kaynatın, sonra soğumaya bırakın soğuduktan sonra saçınıza sürüp yarım saat bekledikten sonra durulayın.

Diğer bir tarif ise zeytin yağı ile muz kullanarak yapılmakta. Bilindiği gibi muzda bulunan zengin kaynaklar arasında potasyum, vitamin ve saça parlaklık ve güç verir, doğal yağlar içinde ek işlenmesi saç folikülleri onun gri görünümünü önlemek ve beyaz saçları ortadan kaldırılmasını sağlar.

Bir fincan zeytin yağının içine püre haline getirdiğimiz muzu ekleyip saçınıza sürün. Biraz bekledikten sonra 15 dakika boyunca su ve şampuanla durulayın. Farkı gözlemlemek için bu tarifi mutlaka uygulayın.

 

www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet


1 Comment

  1. En büyük sebebi bence stres. Erken yaşımda saçlarımda beyazlar çıkmaya başladı en büyük sebebi stres… Stres seviyebizi en aza düşürmeye özen gösterin yeterli .D

Bir cevap yazın