Saç Uzatmak İçin Gereken Vitaminler Nelerdir?

Yetersiz beslenme saç dökülmesine yol açar ve büyümesini geciktirir. Diyetler ve hastalıklar saçların sağlığı üzerinde etkilidir. Saçların gelişmesine, uzun ve güzel olmasına yardımcı olan en önemli şey vitamin alımıdır. Saç bakımı ve uzamasında etkili vitaminler nelerdir? Hangi  vitaminler saçı uzatır? Soruların cevaplarına yazımızda bakalım.

Vitamin A: Saç derisini iyileştirmekten sorumlu olan ıspanak gibi yapraklı sebzelerde bulunur.

C vitamini: Kivi gibi narenciyelerde ve domateslerde bulunur, saçlarda keratini artırmak için kullanılır.

Vitamin B: Saç dökülmesini önleyen kırmızı ette bulunur.

Folik asit: Buğday ve soya fasulyesi yiyerek elde edebiliriz, saçları yoğunlaştırmaya yardımcı olur.

D Vitamini: Bu vitamini içeren balık yağı takviyeleri ve aynı zamanda güneş ışığına maruz kalma olabilir. Ama doğrudan değil, geri oturarak yani yüz ve karnı doğrudan güneşe maruz bırakmayarak.

Biyotin B7: Saç sorunları ile başa çıkmak, uzamasını sağlamak büyümesine ve hasarlı saçlar için mükemmel ve etkili bir yardımcıdır. B7 vitamini mevcut hücreler, yağ asitlerinin üretimi üzerine çalışmalarını yoğunlaştırmak ve artışı için yardımcı olan besinler glikoz üretimi, çilek, muz, fındık, maya ve yumurtadır.

Vitamin B12: Saçları dökülmeye karşı korur ve demir vitamini almasına yardımcı olur. Vücutdaki demir eksikliği saç dökülmesine neden olur. B12 yoğurt ve yumurtada bulunur.

E vitamini: Vücutta E vitamini eksikliği dökülmelere neden olur. Saç hücrelerini uyarmak için ve dökülmesini önlemek, sağlıklı saçlar elde edebilmek için baklagiller, buğday, ıspanak ve ceviz kan dolaşımını uyarır saç dökülmesine yardımcı olur. Düzenli tüketilmezse birçok hastalığa, yol açar.

Ayrıca ruh sağlığına dikkat edilmelidir. Saç sağlığı üzerinde doğrudan etkiye yol açan psikolojik stres ve gıdalardan uzak durun. Böyle herhangi bir baskıya maruz kalmamaya, dikkat edin çünkü bu tarz sorunlar doğrudan etkiler. Dökülmeyi önlemek için rafine yağlar ve kızarmış gıdalar, gibi zararlı besinlerden uzak durun. Psikolojik basınçtan kurtulana ve kan dolaşımınız yenilene kadar düzenli olarak egzersiz yapın.

 

www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet


1 Yorum

  1. Biyotin B ve 12 vitaminlerinin saça iyi geldiğini bilmiyordum öğrenmiş oldum. Takviye alacağım, teşekkürler

Bir cevap yazın