Saç Kaybını Yavaşlatmaya Yardımcı Olabilecek 5 Besin

Eğer son dönemlerde saçlarınızın inceldiğini  veya eskisi kadar gür ve çekici görünmediğini fark ettiyseniz bunun nedeni beslenme şekliniz olabilir. Doğru şampuan, maske veya saç kesimi hayallerinizdeki saç için yardımcı olsa da günlük bazda yedikleriniz de çok büyük rol oynuyor. Saçlarınıza gereken itinayı göstermek için protein ve sağlıklı yağ zengini öğünler tüketin. Bizim seçtiğimiz Saç Kaybını Yavaşlatmaya Yardımcı Olabilecek 5 Besin şöyle:

Somon

Somon'un Saçlar Üzerindeki Etkisi Nedir?

Omega-3 yağ asidi zengini somon saçlarınızı kuvvetli tutacak proteini ve saç derinizin nemli kalmasını ve beslenmesine yardımcı olan yağı sağlar. Omega-3 saç derisini kayganlaştırır, enflamasyonu azaltır ve kırılgan saçlara sebep olan kuruluğu azaltır.  Somon aynı zamanda antioksidanın karotenoid ailesinin bir üyesi olan astaksantin içerir. Bu madde balığa kırmızı pigmenti verir ve saç hasarını önlemeye yardımcı olabilir. Somonun faydalarını görmek için haftada 2-3 kez tüketin.

Yumurta

Yumurtanın Saçlar Üzerindeki Etkisi Nedir?

Yumurta genellikle besin maddelerini en yeterli biçimde sağlayan besin olarak kabul edilir. Protein, demir, omega-6 yağ asitleri ve çinko zengini yumurta saçlarınızın uzamasına ve aynı zamanda daha sağlıklı görünmesine yardımcı olur. Yumurta ayrıca kuvvetli ve çabuk uzayan saçlar için önemli bir besin maddesi olan Biotin kaynağıdır. Biotin, saçın meydana geldiği keratinin alt yapısının oluşmasını destekler. Omlet veya çırpılmış yumurta yaparken yumurtanın sarılarını atmayın. Yumurtadaki biotinin çoğu buradan sağlanır.Badem

Bademin Saçlar Üzerindeki Etkisi Nedir?

Kuruyemişlerin vücudumuzu birçok yönden besleyen sağlıklı yağ ve protein zengini olduğunu zaten biliyoruz ancak badem, saç uzamasında özellikle önemli rol oynuyor. E Vitamini ve biotin zengini badem saçlarınızın  güçlenmesine yardımcı olur ve badem saç derinizi besler. Küçük bir avuç bademi öğlen yemeğinde salatanıza serpiştirin veya öğün aralarında tüketin.

Peynir

Peynirin Saçlar Üzerindeki Etkisi Nedir?

Harika bir saç dostu protein kaynağı olmasının yanı sıra yoğurt aynı zamanda saçlarınızı besleyen D Vitamini kaynağıdır. Yapılan çalışmalar D Vitamini eksikliğinin saç kaybına neden olabileceğini gösteriyor bu nedenle düzenli olarak bu vitamini almak çok önemli…

Okaliptüs çayı

Okaliptüs Çayı'nın Saçlar Üzerindeki Etkisi Nedir?

Okaliptüs çayı yüksek miktarda monoterpenoid içerir. Monoterpenoidin saç dökülmesini önlemeye yardımcı olabilecek anti-enflamatar özellikleri vardır. Monoterpenoidler anajen fazda veya uzama fazında daha fazla saçın korunmasına yardımcı olur. Telojen fazda daha fazla saç olması demek, daha az saç dökülmesine şahit olmanız anlamına geliyor.

Avokado

Avokadonun Saçlar Üzerindeki Etkisi Nedir?

İçinde sağlıklı yağ barındıran bir diğer besin olan avokado ise saçlarınızın parlak ve yumuşak kalmasını sağlayacak tekli doymamış yağları içerir. Ayrıca B ve E Vitamini bakımından oldukça yüksektir. Bu vitaminler saçı korumak ve kuvvetlendirmek için hücresel bazda iş görür. Saçlarınızın sağlığını desteklemek için öğünlerinize çeyrek veya yarım avokado ekleyin. Eğer avokado sevmiyorsanız saç maskesi olarak da kullanabilirsiniz. Ezdiğiniz avokadoyu zeytinyağı veya Hindistan cevizi yağı ile birleştirerek saçınızın uçlarına sürün. Saçlarınızın daha yumuşak olduğunu göreceksiniz.
Bir cevap yazın