Saç Dökülmesini Önleyici Çareler

 

Saçların gür, parlak ve kırıksız olması sağlığımızın bir göstergesidir. Saç dökülmesi saça bağlı bir sağlık sinyali olarak değerlendirilebilir. Hemen hemen her insanın saçı bir miktar dökülür. Dökülen yüz adet saç teli ise paniğe kapılmak için hiçbir sebep yoktur. Fakat saçınız çok miktarda ve tutamlar halinde dökülüyorsa veya başınızda açılan yerler varsa, ciddi bir hormonal bozuklukla karşı karşıyasınız demektir.

Kansızlık, demir eksikliği, devamlı stres ve ruhsal sorunlar da saçın birdenbire dökülmeye başlamasına neden olur.

 

 

SAÇ DÖKÜLMESİ-KALP KRİZİ BAĞLANTISI

Yapılan araştırmalar, kalp krizi (miyokard enfarktüsü) riski olan hastalarda karakteristik saç dökülmesi, yağlı cilt, göğüs ve kulak kepçesinin kıllanması gibi belirtiler görülmüştür. Bu gibi kimselerde ailede kalıtımsal saç dökülmesi ve kalp hastalıkları gibi özelliklerin bulunduğunu gösteriyor.Saç yıkamada kullanılan şampuan veya sabun türlerindeki kimyasal maddelere bağlı olarak da dökülse de esas neden genellikle sağlıkla ilgili problemlere dayanır.

SAÇ DÖKÜLMESİNİ ÖNLEYİCİ ÇARELER

Güneş : Saç dökülmesinin pek çok sebebi vardır Genler, hormonlar, metabolizma bozukluğu gibi. Güneşin kızıl ışınları, metabolizma bozukluğundan kaynaklanan saç dökülmesinde kan dolaşımını harekete geçirmek suretiyle etki eder.

Su: 1 dakika ılık, 1 dakika soğuk uygulanan değişken saçlar, hem metabolizmayı harekete geçirir, hem de kafa derisinin kendi kendini temizleme işlemini destekler. Böylece saç dökülmesi azalabilir.

Bitki : Saça özel olarak sürülen, kayın ağacı yapraklarından elde edilmiş losyonlar kaşıntıyı hafifletir. Isırgan otunun özünü içeren şampuanlar ise kan dolaşımını sağlayarak, saç dökülmesini azaltır.

Oksijen : Saç kökleri, sessizce ölür, adeta nefessizlikten boğulurlar. Bu durumda en iyi yol, kanı oksijenle beslemektir. Doktor tarafından alınan bir miktar kan, oksijenle beslenerek yeniden damarlara zerk edilir.

Hareket :Saçın hareket programı son derece keyif verici oluyor. Parmak uçlarınızla saçlarınızın arasında dolaşmanız yeterli. Kafa derisinde gezilen parmaklarınız bazen yumuşak bazen sert dokunuşlar da yaparak, kan dolaşımını sağlar.

Beslenme: Sağlıklı saçlara sahip olmak ile sağlıklı beslenme arasında daima doğru orantı vardır. Beslenme dışında sağlıklı saçlar için gerekli şeylerin başında saç bakımı gelir.

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net


Bir cevap yazın