Saat nasıl çalışır?

Herhangi bir saat iki ana parçadan oluşur: saat kasası ve kasanın içindeki hareketli parçalar. Hareketli parçalar zamanı göstermek, saati yönetmek ve hızı ayarlamak için çalışır. Hareketli parçaların bu işlevler için çalışma şekline bağlı olarak birkaç saat birbirinden farklıdır ve burada saatleri iki grupta inceleyelim: mekanik saatler, elektronik saatler. Saat nasıl yapılır? Dijital saat nasıl olur? Mekanik saat nasıl olur? Saatlerin özellikleri nelerdir? 

Mekanik saatler nasıl yapılır?

Bu tür saat, ana yay olarak sarılmış bir yay aracılığıyla itici güçle beslenir; Ana yay, mekanik saatlerin çoğunda, kasadaki çalışma kolonuna bağlı dönen bir kol (taç) ile sarılır ve saat ana yayın eğrilmesiyle üretilen güç, tırtıklı ve birbirine bir karavan şeklinde bağlanan küçük, dişli çarkları döndürür. Saatin her eli, belirli hızlarda dönen bu dişli çarklara bağlanır. Tekerleklerin hızı kısmen "saatin dengesi" adı verilen bir mekanizma ile belirlenir ve kaçış tekerlekleri, dengesine ek olarak saat çalıştığında dönen dişliler adlı bir gruba bağlanır. Denge yayı, denge tekerleğini belirli bir frekansta ileri geri salınmaya çalışır ve genellikle denge tekerlekleri saniyede (5-6) kez salınır ve mandal kolu uçlarının her iki ucunda olan iki kanca vardır ve her bir titreşim bir tekerleğe yol açar. Kaçan tekerleğin kısa bir süre için kolun tutuşundan serbest bırakılmasıyla sonuçlanan düşmüş tekerleği sallamak için denge yapar ve bu kanca tekrar kavramaya başlamadan önce hareketini durdurur. Bu da kaçan tekerleğin hareketi, bu saatlerle karakterize edilen 'Tik Tik' sesi ile sonuçlanır.

Elektronik saatler nasıl yapılır?

Elektronik saatler, yılda yaklaşık 60 saniyeye (ilerleme veya gecikme olarak) ulaştıklarından doğru olan birkaç küçük kuvars malzeme kristali içerir; bu tür saatteki zaman, dalgalanan kuvars kristalinin frekansıyla hesaplanır. ( 32,768) Saniyede bir kez. Bu saatler, akü ile temas yoluyla sürüş gücünü sağlayan entegre bir elektronik devre içerir ve devre, çip adı verilen küçük bir silikon parçasına monte edilir; Bu çip, kristallerin dalgalanmasını korur, ayrıca bu titreşimleri darbelere dönüştürmek için çalışır. Elektrik; bu darbeler, saati ayarlanan hızlarda hareket ettiren çok küçük bir motoru etkinleştirir.

 


Bir cevap yazın