REZENE ÇAYI

 

 

Anavatanı Akdeniz ve Yakın Doğu olan rezene bitkisinin yaprakları saplı ve tüysüzdür. Bitkinin gövdeleri dik, içleri boş silindir şeklindedir. Çiçekleri uzun saplı ve bileşik şemsiye durumundadır. Rezene, Hindistan, Çin ve Orta Doğu'dan çok eski tarihlerden itibaren bitkisel ilaç olarak kullanılmaktadır. Rezene çayının meyan köküne benzer bir tadı ve kokusu vardır. Aromatik ve lezzetli bir bitki olan rezenenin alternatif tıpta da önemli bir yeri vardır. Solunum yolu problemleri olan hastalar için bir nefes açıcı sprey görevi gören rezene, saçtan tırnağa kadar birçok organ için oldukça faydalıdır.

Bebeblerde Rezene Çayı Nasıl Kullanılmalıdır? 

Rezene hijyenik ortamlarda saklandığında, doğru oranda ve sağlıklı yöntemlerde hazırlandığında her yaştaki insana şifa vermektedir. Rezene çayının bebeklerde gaz sancısına iyi geldiği bilinmektedir. Gaz sancısı olan bebeğe doktor tavsiyesi ile rezene ile kaynatılmış ve süzülmüş çay verilebilir. Her seferinde taze hazırlanması gereken rezene çayı bebeğe en çok 3-4 çay kaşığı verilmelidir. Ancak bebeğe her gün rezene çayı verilmesi önerilmemektedir.

Rezene Çayı Nasıl Demlenir? 

Rezene çayı hazırlamak oldukça kolaydır. Bir bardak sıcak suya 1-2 çay kaşığı kadar rezene koyun ve 5-10 dakika kadar demlenmesini bekledikten sonra çayı süzün. Rezene çayının faydalarını görmeniz için tavsiye edilen miktar günde 2 bardaktır.

Rezene Çayının Faydaları

® Gaz ve şişkinlik ile kendini gösteren sindirim sistemi rahatsızlıklarını giderir.

® Kadınlardaki hafif ağrılı regl sancılarına iyi gelir.

® Bebeklerde gaz sancısına iyi gelir.

® Emziren annelerde süt arttırıcı olarak kullanılır.

® Üst solunum yolu rahatsızlıklarına iyi gelir.

"Aromatik ve lezzetli bir bitki olan rezenenin alternatif tıpta da önemli bir yeri vardır."

http://www.instagram.com/acikvnet

http://www.twitter.com/acikve_net

 

 

 

Bir cevap yazın