Renksiz Deyip Geçmeyin

Hayvanlar aleminde ihtişam deyince akla rengarenk türler geliyor: Gökkuşağı renkli papağanlar veya gösterişli pullara sahip tropik balıklar. Memeliler diğer gruplara göre daha az renkli olsada bazen göz kamaştırmalar için siyahlabeyaz yetiyor.

Peki zıt renkli desenlerin amacı ne? Siyah ve Beyaz’ın neye hizmet ettiği her zaman net olmuyor. Zebra çizgilerinin neye yaradığı 100 yıldan uzun bir süredir bilim insanlarının kafasını kurcalıyor.


Zebranın çizgileri neye  yarıyor? Bu gizemi çözmeye çalışan Kaliforniya Üniversitesi (Davis) yaban hayatı biyoloğu Tim Caro, on yıldan fazladır Tanzanya’daki zebraları inceliyor. Birçok teoriyi çökertme sinin ardından çizgiler hayvanları serin tutmuyor veya yırtıcıların kafasını karıştırmıyor nihayet bu sorunun yanıtını buldu. 2013’te geniş çayırlar zebra derisi ile ve kıyaslama yapmak için gnu derisi ile kaplanmış sinek kapanları kurdu. Sineklerin çizgilerin üzerine konmaktan pek hoşlanmadığını gözlemledi. Biraz daha inceleme yaptıktan sonra çizgilerini zebranın derisini hastalık taşıyan asalaklardan koruduğu sonucuna vardı.

Siyah beyaz renkler, parlak bunlar gibi göz alıcı olmayabilir ama onu taşımayı bilen memelilere büyük hizmet veriyoruz.

İletişim Kuran Lekeler

Dev Panda

Saldırgan hayvan neresinden anlaşılır? Panda renklerine ışık tutan yeni bir bilgiler, her bir gövde parçasının tek tek incelenmesi sonucu ortaya çıktı. Siyah kulaklar saldırganlığa işaret ederken, belirgin göz çevresi lekeleri bireylerin tanınmasına hizmet ediyor. pandanın beyaz gövdesi karda kamuflaj sağlarken, koyu renk kol ve bacakları da ormanda gizlenmesine yarıyor. Bu özelliği besin değeri düşük Bambu ile beslenmesi sonucu ortaya çıkmış.

Bambu pandaların kış uykusuna yetecek kadar yağ biriktirmelerine olanak vermiyor ve onları kışı kar altında geçirmeye zorluyor.

 

www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet


Bir cevap yazın