Ren Nehri Nerede?Ren Nehrinin Özellikleri Nelerdir?

Ren'in Konumu Neresidir?

Ren Nehri batı Avrupa'da bulunur, İsviçre'nin ortasındaki ve doğusundaki Alpler'den kuzeye, batıdan Kuzey Denizi'ne akar. Ren, büyük kültürel ve tarihi öneme sahip olup, Avrupa'nın en büyük nehirlerinden biridir ve dünyadaki endüstriyel taşımacılığın en önemli arterlerinden biridir. Ren Nehrinin Özellikleri Nelerdir? Ren Nehrinin uzunluğu ne kadar? 

Ren Nehri'nin Kirliliğinin Nedeni Nedir?

Ren Nehri, 1986 yılında, Kırmızı Ren olarak bilinen ülkedeki kimyasal bir tesisteki kimyasal sızıntı nedeniyle yoğun olarak kirlenmiştir. On gün içinde, bu malzemeler nehrin üzerinden akmıştır ve Kuzey Denizi'ne ulaşana kadar Ren Nehri'nin tamamını kirletmiştir. Ren Nehri (YYEP) daha önce Ren Nehri'nde somon gibi varolan bazı nehir organizmalarını restore etmeyi ve nehrin içme suyunu çıkarmasını önlemeyi amaçlar. Birkaç yıl öncesine kadar, Ren Avrupa'daki en kirli nehirlerden biriydi.

Ren Nehri Hakkında Bilgi

Ren Nehri'ndeki su seviyeleri değişkendir ve Alpler'de günde bir metreden fazla değişebilir. Ren Nehri, deniz seviyesinden 2.340 metre yükseklikte, İsviçre'deki Thoma Gölü'nden kaynaklanmaktadır. Rhine ismi, büyük akan su anlamına gelen Celtic'ten türetilmiş ve bu isim farklı dillere bağlı olarak değişebiliyor. Konstanz Gölü ve IJssel, Ren'deki en büyük göllerdir. Ren Nehri büyük bir biyolojik çeşitliliğe sahiptir. Yaklaşık 300 farklı su organizma türüne, 60'tan fazla balık türüne, 40'tan fazla su kuşuna ve 40'tan fazla su türüne sahiptir.

 


Bir cevap yazın