Regaib Nedir? Regaib Kandilinin Önemi ve Regaib Kandilinde Neler Yapılır?

Regaib Nedir?

Regâip kelime manası ise, rağbet edilen, birşeyi istemek arzu etmek,  istenilen ve talep edilen şeyler demektir.

Regaib Kandilinin Önemi

Receb ayının ilk cuma gecesi mübarek Regaip gecesidir. Regaib gecesi ismini bu geceye ise melekler vermiştir.

Bu gece yarısında meleklerin hepsi birden Mekke'deki Mescid-i Haram olan Kabe-i Muazzama'ya inerler.

Yüce Rabbim bu geceyi hürmet eden kullarını affeder bağışlar. Bu gecede yapılan dualar kabul, ameller ise makbul olunur. Bu gecede yapılan ibadetlerin hepsine de sayısızca sevap lütfeder yüce Mevla. Bu kutlu rahmet dolu geceyi ibadetlerle geçirmeye çalışalım.

Bu Mübarek gecenin gündüzü yani Cuma gününü de oruçlu geçirelim. Perşembe günü oruç tutanlar Cuma günüde tutsun. Cuma günü oruç olanlar  cumartesi gününü de oruçlu olarak geçirmeleri gerekir çünkü cuma günü tek oruç tutulmaz.

Peygamber Efendimiz s.a.v bu mübarek aylardaki ibadetlere çok önem vermiştir.

Bir Hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz buyurmuştur ki:

"Recep Allah’ın ayıdır. Şaban benim ayımdır. Ramazan ise ümmetimin ayıdır."

Recep ayı üç ayların başlangıcı olan Allah'ın rahmet ve mağfiretinin bol olduğu bereket ayıdır. Recep ayının ilk cuma gecesi Regaib gecesi Regaib Kandili olarak müslüman ve bütün islam ümmeti olarak bu mübarek günü kutlarız

Bu Mübarek günün gündüzünü oruçla, akşam ve gecesini de ibadetle, Kur'an'ı Kerim okumakla, kaza ve nafile namaz kılarak, Yüce Allah'ı anarak onu zikrederek Kelime-i Tevhid bol bol zikredek "Lâ ilahe illallah" söyleyerek,  Peygamber Efendimiz salat selam getirerek, bol bol kendimize ailemize, bütün islam alemine müslüman din kardeşlerimize, ölmüşlerimize,  vatanımıza milletime ülkemize yürekten gönülden gelen dilimize düşen dualar ederek bu kutlu bereketli rahmet ve magfireti bol olan bu gecemizi en güzel şekilde idrak etmenin hazzına varalım inşallah.

Regaib Kandilinde Neler Yapılır?

Regaib Kandilinde Nasıl İbadet Yapılır?

Bu Geceyi 7'ye Ayırarak İbadetlerimizi Yapalım:

1- Önce bugünün son vakit namazını olan yatsı namazını kılıp ardından bir günlük geçmiş kaza namazı kılalım sonra ara ara ikişer rek'atla nafile namaz kılalım.

2- Kur'an'ı Kerim okuyalım. Kur'an'daki sûrelerden ayetlerden bir zaman dilimini Kuran okumaya ayıralım.  Kehf sûresi, Yâsin sûresi, Duhan sûresi, Mülk sûresi, Rahman sûresi, Vakıa sûresi, Ayetel-kürsi, Amenerrasulü, Lev Enzelnâ, Bakara sûresinin ilk ayetlerini Elif Lam Mim'i, Fatiha sûresini, Amme sûresini ve diğer okuyabildiğiniz kadar Kuran okumaya çalışalım.

3- Bol bol tevbe istiğfar edelim. Esteğrulllah,  Esteğrulllah el Azîm ve etûbu ileyh çekelim.
Geçmişten bugüne kadar işlemiş olduğumuz hatalarımızın günahlarımızdan dolayı Rabbim bizi affet diyerek yüce Allah'tan af dileyim ki bu kutlu Cuma ve Reagib gecesinde affedilen kullardan olalım.

4- Bol bol zikir çekelim. La ilahe illallah, Ya Allah, Ya Hamid, Ya Fettah, Ya Gafur, Ya Ğaffar, Ya Tevvâb, Ya Afüvv, Ya Rahman, Ya Rahim, Ya Mucib, Ya Vedud gibi Esmaül Hüsna'dan 99 isminden isimlerini zikderelim. 99 Esmaül Hüsna'yı okuyalım. Peygamber Efendimiz ssalat ve selam getirelim. "Allahümme Salli Alâ Muhammed" , " “Muhammedü’r-Rasûlullah" yüce Resüle salavat-i şerife çekelim.

5- Gecenin bir vaktini de tefekkür etmeye ayıralım. Düşenelim nerden nereye geldiğimizi, nereye gittiğimizi, Allah'a karşı kulluk için ve onun rızasını kazanmak için bundan sonra neler yapmamız gerektiğini iyice düşünüp idrak edelim.

6- Nefis muhasebesi yapalım. Geçmişten bugüne kadar işlediğimiz günahlarımızı bir daha işlememeye, bundan sonra nefsimizi yenik düşmemeye, nefsimizi temizlemeye gayret edelim.

Bir ayeti kerimede yüce Rabbimiz buyuruyor ki;

"Nefsini temizleyen kurtuluşa ermiştir."

Bizlerde bu mübarek gecede nefsimizi temizleyerek kurtuluşa eren kullardan olalım inşaallah.

7- Bu geceyi Kuran dinleyerek, mevlid-i şerifler dinleyerek, zikirler ve dualar yaparak, namaz kılarak en güzel şekilde değerlendirip sabaha günahlardan arınmış tertemiz bir kul olarak erişebilmemizi Rabbim cümlemize nasip eylesin inşaallah.

Peygamber Efendimiz (s.a.v) Recep ayına girdiğinde şu duayı okurdu:

"Allahümme bârik lenâ fî Receb ve Şabân ve belleğnâ ramazân."

"Allah’ım! Recep ve Şâban aylarını hakkımızda mübarek eyle, bizi Ramazan ayına ulaştır."

Rasulallah Efendimiz Sallahu Aleyhi Ve Sellem Bir Hadis-i Serifte S5öyle Buyurmuştur:

"Beş gece vardır ki onlarda yapılan dualar geriye çevrilmez. Recebin ilk Cuma gecesi, Şabanın ortasında bulunan gece, Cuma gecesi, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı geceleridir."

Kandilliz mübarek olsun.

Selam ve Dua ile Kalın...

 


Bir cevap yazın