Ramazan Yemekleri: Çiçek Suyu Şurubu

Ramazan Yemekleri

Osmanlı zamanında sarayın helvahanesinde üzüm, limon, menekşe gibi malzemelerin yanısıra 851 okka yaklaşık (1 ton) kırmızı ve beyaz gülden ve 52. 300 adet nilüfer çiçeğinden şuruplar yapılmıştır.

Ozamanlarda şurupsuz Osmanlı yemeği düşünülemezdi. Sarayın ve zengin sofraların gözde şerbet ve şurupları ise gül, nilüfer, menekşe ve zambak gibi çiçeklerden yapılanlardı. Önemli konuklara bu şuruplardan ikram edilirdi. Şimdilerde en çok iftar sofralarını süsleyen bu güzel ve leziz şuruplardan birini bu yazımızda sizler için derledik.

ÇİÇEK SUYU ŞURUBU

Evlerimizde kullanılan şuruplar hemen
pek mahdut denecek raddededir. Bu husus her şurubun evde yapılması biraz zahmete ve alet ve edavatın ziyadeliğine, bir de şurubun cinsine göre masraflı olabilir. Biz ramazanın gelmesi nedeniyle her hanede yapılabilecek şurup ve reçellerden bahsedeceğimizden gerek içmesi, gerek kokusu, gerek vücuda olan menfaati ile hakikaten en iyi şuruplardan biri olan Çiçek suyu şurubunu tavsiye edeceğiz.

Çiçek suyu şurubu içildiğinde kalbe vücuda bir ferahlık, tazelik gelir. İmalata gelince gayet kolay, gayet masrafsızdır. Hatta ateş ve saire bile kullanılmaz.

Çiçek Suyu Şurubu Tarifi:

Bunun için beşyüz gram halis çiçek suyu
imali bir şişe içine konarak biraz şeker
ilave etmeli ve şişenin ağzı kapatılarak çalkalanmalı. Bir süzgeç kâğıdından süzülmeli, tekrar şişelere konarak saklanmalı. İcap ettikçe afiyetle içmeli.
Gül şurubu dahi aynı şekilde yapılır.

Afiyet Olsun...

 

Bir cevap yazın