Profil resimleri neden yuvarlak?

Hatırlarsınız, ilk başlarda hemen hemen tüm sosyal medya sitelerinde profil resimleri kare şeklindeydi. Bunun nedeni ise tamamen teknik olarak kolay yapılmasıydı. Ancak zamanla sosyal medya platformları yuvarlak düğmeler ve daire içine alınmış profil resimlerine geçtiler.

Peki, whatsapp, facebook, twitter, instagram gibi sosyal medya devleri neden profil fotoğraflarında yuvarlak tercih ediyorlar?

Öncelikle tasarımla ilgilenenler bilir ki yuvarlak görüntüler keskin kare görüntülere göre göze daha hoş görünüyor. Güven veriyor ve rahatsız etmiyor. Kare şekiller ise daha zarar verici keskin hatlara sahip.

Bu konuyu Apple'nın kurucusu Steve Jobs zamanında, "İnsan elinin değmediği dünyada keskin köşeler nadir bulunur. Çok nadir görülen bir şekil. Dünya köşeleri yuvarlatılmış bir şekilde yaratılmış. Keskin köşeler size zarar verir. Keskin köşelerden kaçınılmalıdır." diyerek özetlemiş.

Ayrıca daire içine alınmış fotoğraflar kullanıcıların yüzünü daha fazla ön plana çıkarıyor. Bu da amacı kişinin kim olduğunu göstermek tasarlanan profil resmi kısımları için biçilmiş kaftan.

Bir cevap yazın