PLASEBO ETKİSİ

 

Şimdi plasebo da ne diye düşünenleriniz olabilir. Kısaca tanımlarsak, telkin yoluyla iyileştirilme anlamına geliyor. Örneğin bir deney yaptığımızı düşünelim. Çok ağrısı olan birine uzun süre morfin yapıp, en son günde ise Farmakolojik olarak her hangi bir etkiye sahip olmayan tuzlu su enjekte edelim. Bu durumda her ne kadar ağrının gitmeyeceğini düşünüyor olsakta ağrıyı hisseden kişi, Plesebo adı verilen bu durumda, ağrısının dindiğini sanıyor.

 

Çünkü beynini ilacın ağrıyı keseceğine odaklamış. Doktorlar bu yöntemin uzun yıllardır etkili olduğunu biliyorlar. Gerçek ağrı kesici alan kişiler ve Plesebo yöntemi ile ilaç alan kişilerin eşit şekilde ağrılarının dindiğini deney yoluyla anlayan ilaç satıcıları yeni bir ağrı kesici üretmekte zorlanıyorlar. E bunda da haklılar. Peki gerçek bir ilaç kullanmadan iyileşe biliyorsak ilaca duyulan ihtiyaç nedir?

 

EN İYİ AÇIKLAMA

Yukarıda anlattığım tanının Parkinson hastalığında denenerek ortaya çıktığı belirlenmiştir. Parkinson hastalığında kasların gerilmesi ve titreme ile meydana gelen bazı vücuttaki rahatsızlıklar, beyindeki nöronların aktivitelerinin yoğunlaşmasıyla oluştuğu anlaşılıyor. Bundan dolayıdır ki Plasebo ilacı da Parkinson hastalığı üzerinde etkili olmuştur. Ancak bütün bunların nasıl beyni etkilediği henüz netlik kazanmamıştır. Çünkü insan beyni çok fazla sırlarla gizli. Bu soruları çözmek sanıldığı kadar kolay değil. Ne kadar bilim gelişmiş olsa da beynin belirli kısımlarına ulaşılamadığı için, tamammı keşfedilmediğinden dolayı, bu durumun net bir açıklaması mümkün değil.

 

Sonuç: Plasebo etkisinin nasıl meydana geldiğini anlayabilmek için beynin tamamen her şekilde incelenmesi gerekmektedir. İyileştirdiği sanılan ilacın nasıl etki yapıp da beyne odaklandığı anlaşılamamak da ve gerçek ilaçların etki yapıp yapmadığı belirlenmektedir. Bütün bunların anlaşılması için, araştırmaların çoğaltılması gerekmekte. Kısaca araştırılması gereken bir durum.

 

 

Www.facebook.com/acikvenetinternet

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net4c


Bir cevap yazın