Pirinç Nedir? Pirincin Cilde Faydaları Nelerdir?

Pirinç, dünyadaki çeşitli tariflerdeki ana besinlerden biridir. Beyaz, kahverengi, kırmızı ve siyah pirinç en yaygın çeşitlerindendir. En çok bilinen türleri beyaz ve kahverengidir. Cilt için estetik olarak pek çok faydası vardır. Bunun için birçok cilt bakım tarifinde kullanılır.

Pirincin Besin Değeri Nedir?

Pirinç, vücuda enerji sağlayan iki türlü beyaz ve kahverengi karbonhidrat içerir ve aynı zamanda da zengin bir protein kaynağıdır. Yağ oranı düşüktür, B vitamini, demir ve magnezyum gibi mineraller ve birçok vitamin içerir, ancak kahverengi pirinç beyaz pirinçten daha sağlıklıdır. İyi bir tiamin, demir, çinko ve lif kaynağı olmasının yanı sıra magnezyum bakımından da zengindir.

Pirincin Sağlık İçin Faydaları Nelerdir?

Pirincin sağlık açısından bir çok yararı vardır. Vücuda hızlı ve anında enerji sağlar. Bağırsak hareketlerini düzenler ve iyileştirir. Kan şekeri seviyelerini dengelemeye yardımcı olur. Yaşlanma sürecini yavaşlatır, Alzheimer hastalığına ve demansa karşı korur. Vücuda gerekli B1 vitamini sağlar, bu temel bir kaynaktır. Cilt hücrelerini güçlendirir ve yeniler. Vücuttaki metabolizmayı arttırır. Sindirim geliştirir. Hipertansiyonu sınırlar. Aşırı kilo vermeye yardımcı olur. Vücuttaki bağışıklık sistemini geliştirir. Vücudunuzu kanserden, kardiyovasküler hastalıklardan korur.

Pirincin Cilt İçin Faydaları

Pirinçin sağlık ve estetik özelliklerinden dolayı cilt bakımı ve pek çok cilt hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır. Pirinç öğütülebildiği için birçok tarife eklenebilme, suya batırılma ve yüze suyunun uygulanması gibi avantajları vardır. Cildi cilt enfeksiyonlarından korur. Pirinçte, özellikle kahverengi pirinçte fenolik bileşikler, yutulması veya cilde uygulanması yoluyla cildin tahrişi ve kızarması gibi iltihap önleyici bir madde olarak işlev görür. Pirinçteki antioksidanlar vücutta serbest radikallerle savaşarak kırışıklıklar ve çizgiler gibi erken yaşlanma belirtilerini azaltır. Bunların yanısıra:

*Sivilce sorununu giderir.
*Cilt tazeliğini arttırır.
*Cildi beyazlatmaya, yumuşatmaya yardımcı olur.
*Ölü cilt hücrelerini temizler ve bu cildin inceliğine de yansır.
*Kollajen üretimini uyarır, cildin esnekliğini arttırır.
*Cilt nemini korur.
*Nişasta içeren özelliği sayesinde ciltteki yağı emer ve gözenekleri kapatmaya yardımcı olur.

Bir cevap yazın