Peynirleri Saklarken Besleyici Değerini Korumanın Sırları

Peynirlerin Saklama Koşulları

Peynirleri doğru bir şekilde saklamak onun besleyiciğini ve lezzetini de iyi bir şekilde muhafaza etmek için önemli bir noktadır. Bu nedenle peynirin besleyiciliğini korumak için marketten alınınır alınmaz paketinden çıkarılarak (beyaz peynir gibi) suda bekletilmesi gerekir. Özellikle kendi suyunda bekletmek lezzetin korunması için önemlidir.

Peynirleri suyun içerisinde bekleterek, eğer belli bir süre kullanmayacaksak kullanacağımız zaman paketini açarak ve cam ya da sağlıklı bir saklama kabında peynirleri saklayarak onları sağlıklı bir şekilde muhafaza etmiş ve tüketmiş oluruz. Çünkü peynir paket açıldıktan sonra çabuk bozulan bir gıdadır.

Kahvaltı ya da diğer vakitlerde tüketilecek peyniri, buzdolabındaki kabından çıkardıktan sonra sadece o an sofrada yenilebilecek miktarda dilimlere ayırıp servis etmek en doğru seçim olur. Yani peynirleri kabından azar azar yiyeceğiniz kadar çıkarıp tüketmek peynirin besin ve lezzet değerini koruyarak tüketmek için en iyi yöntemdir.

Beyaz Peynir Saklama Koşulları:

Beyaz peynir: Beyaz peynirin ambalajını açtıktan sonra kendi tuzlu suyunda kendi kabında sağlandığında hem besin değerini korur hem de lezzetini koruduğundan dolayı sağlıklı bir şekilde bozulmadan durmasını sağlamış olursunuz.

Lokum kıvamındaki beyaz peynirler ise salamura suyu olmadığından dolayı kendi paketi açıldıktan sonra kendi kabında saklanmayacağı için, hava ile teması olmayacak şekilde streç bir folyaya sarıldıktan sonra buzdolabında muhafaza edilmelidir. 1 hafta gibi bir süre içerisinde en kısa zamanda çabuk tüketilmesi gerekir. Bundan dolayı marketten alırken tüketebilceğiniz kadar azar azar almak en mantıklı ve sağlıklı bir seçim olacaktır.

Beyaz peynirleri hava ile temas ettirmemek için çok dikkat etmek gerektiğini de göz ardı etmeyelim.

Kaşar Peyniri Saklama Koşulları:

Kaşar Peyniri: Kaşar Peyniri alırken gramı az olanlar tercih edilmeli ve paket açıldıktan sonra en kısa sürede tüketilmeli. Streç bir folyaya sarıldığında içerisinde bulunan nem arttığından dolayı çabuk küflenmesine neden olur. Bu nedenle Kaşar Peynirini rutubetten tamamiyle uzak tutarak lezzetli ve sağlıklı bir peynir tüketmiş olursunuz.

Süt ve sütten yapılan peynir ve peynir çeşitleri çabuk bozulan gıda olduğu için kısa bir sürede tüketmek en sağlıklı yol olduğunu unutmayalım.

Dipnot: Peynirleri alırken kutusunun üzerinde yazılı olan son kullanma tarihine bakarak almaya çok dikkat edelim. Tarihleri uzun olan ürünlere bakıp seçmeye çalışalım…


1 Yorum

  1. Peynir insanlarin kahvaltilarda ozellikle en cok tukettigi besin ve dogru saklama kosullari uygulanmazsa cabuk bozulabiliyor. Makalrnizde de bahsettiginiz gibi suda bekletme rn mantikli çözüm.

Bir cevap yazın