Peynir Yemek Sağlık Demek!

Sabah kahvaltısı her güne başlangıcınızda olmazsa olmazınızsa eğer, peynir yüksek ihtimalle vazgeçilmeziniz. Sadece lezzetiyle değil, bilimsel olarak kanıtlanmış sağlığa olumlu etkisiyle de neden peyniri yemeniz gerektiğini hiç merak ettiniz mi?

Sabah kahvaltılarımızın baş tacı, lokum kıvamında bir peynire kim hayır diyebilir? Makarnaya lezzet veren, sebzelerin üzerine rendelenip fırınlandığında tadına tat katan ve sandviçlerin arasında yemeye doyamadığımız peynirin sağlığa kattığı faydaları da saymakla bitmez. Harvard Tıp Fakültesi Halk Sağlığı araştırmacılarının, peynirde bulunan sağlıklı yağ asitlerinin diyabetten koruyucu etkilerinin olabileceğini açıklaması, sofralarımızda bulundurmamızın ne kadar kıymetli olduğunun açıkçası önemli bir bilimsel dayanağı.

NEDEN  PEYNİR  YEMELİYİZ ?

Peynir, süt proteini kazeinin peynir mayası ve peynir kültürü ile pıhtılaştırıcı ve bu pıhtıdan peynir suyunun ayrılması ile elde edilen en sağlıklı fermente süt ürünü. Ve diğer süt ürünlerinde olduğu gibi kaliteli protein, kalsiyum, fosfor, B2, A, B12 mineral ve vitaminlerin de önemli kaynağıdır. Çocuklarda büyüme, yetişkinlik döneminde doku onarımı için önemli olan proteinleri sağlamak, kemik ve dişlerin sağlıklı gelişiminde rol olan kalsiyumun desteklenmesi ve başta kırmızı kan hücreleri ile sinir hücrelerinin çalışmasında görev alan B vitaminlerinin doğal kaynağı olan peynir bu nedenle sağlıklı beslenmenin bir parçası.

GÜNDE NE KADAR PEYNİR TÜKETMEK GEREKİR?

2015 yılında yayınlanan Türkiye'ye özgü besin ve beslenme rehberinde süt grubundan günde; büyümenin atak yaptığı 1-3 ve 10-18 yaş gruplarında dört porsiyon, büyümenin daha yavaş olduğu 4-6 ve 7-9 yaş grubunun ise üç dört porsiyon süt ve süt ürünlerini tüketmeleri gerektiği vurgulanmıştır. Yetişkin kadın ve erkeklerin ise günde üç porsiyon süt grubu yiyeceklerin günlük beslenme planında yer alması yeterlidir. Birçok bilimsel kuruluş süt grubuna giren yiyecekler de farklı kalsiyum kaynaklarının dengeli bir şekilde çeşitlendirerek yenilmesinin, sağlığın korunmasında en doğru beslenme alışkanlığı olacağının altını çizmiştir. Bu nedenle sizlere önerimiz ; önerilen sağlıklı süt grubu porsiyon miktarının günde en az bir iki porsiyonunu peynire ayırmanız olacaktır. Ve süt içemeyenler, aynı kalsiyum desteğini peynirden de alabileceği için özellikle laktoz intoleransı olanların peynir tüketimlerini artırarak süt grubu porsiyonlarını dengeleyebilirler.

BİR PORSIYONA EŞDEĞER SÜT GRUBU BESİNLERİ VE MİKTARI

Süt yoğurt kefir 200 ml
Ayran 350 ml
Beyaz peynir türleri 60 g
Kaşar peynir türleri 40 g
Lor yaş çökelek peyniri 150 g

BİR DİLİM PEYNİR MUCİZESİ

Bazı ülkelerde yemek sonrasında peynir yeme geleneği vardır ve bu tesadüfi bir alışkanlık değildir. Lezzetli yemek sonrasında, küçük porsiyonlarda tüketilen peynir aslında uzun süre tok kalmak için yenir. Bu nedenle zayıflama diyetlerinde ara öğünlerde de tüketilen bir dilim peynir, bağırsaklarda kolesistokinin adlı bir maddeyi uyararak beyine tokluk sinyallerinin daha hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlar. Çok acıktığınızda küçük bir dilim peynir bol domatesle tüketin. Böylece aşırı açlık ataklarının önüne geçebilirsiniz. Peynir aynen sütte olduğu gibi triptofan adlı bir aminoasidi içerir. Vücudumuzda mutluluk hormonu olarak bilinen ve iyi bir uyku için gerekli olan serotonin maddesinin vücutta üretilmesi için triptofan aminoasidine ihtiyaç vardır. Yatmadan en az bir saat önce küçük bir dilim peynir veya bir su bardağı ılık süt tüketmek serotonin sentezini uyararak rahat bir uyku almanıza destek olur.

OSLO HEALTH STUDY PEYNİR TÜKETİMİNİ ÖNERİYOR

Oslo Sağlık Çalışması, süt ve peynir tüketiminin kalp sağlığı açısından koruyucu etkilerinin açıklandığı dünya çapında en değerli araştırmalardan biridir. Araştırma, Amerikalılar İçin Beslenme Kılavuzu'nda yer alan doymuş yağ içeren peynir tüketimini azaltan fikrini tamamen çürütmüştür. 18 bini aşkın genç ve orta yaş kadın, erkek üzerinde yürütülen bu bilimsel çalışmanın sonucunda, uygun miktarda, yani sağlıklı yaşam için ülkelere özgü önerilen süt ürünleri porsiyonların, günlük doymuş yağ alımı açısından kalp hastalıklarına risk oluşturacak miktarlar olmadığını açıklamıştır. Hatta orta düzey peynir tüketiminin, kardiyovasküler hastalıklardan korunmada önemli bir kan parametresi olan iyi huylu dediğimiz HDL kolesterolü arttırarak, sağlığa olumlu katkısının olduğunu belirtmiştir.

HANGİ PEYNİRİ TÜKETMEK EN SAĞLIKLI?

Peynir aynen diğer fermente süt ürünleri gibi canlıdır. Uygun koşullarda üretilmeyen ve depolanmayan peynirler, aynen diğer açıkta satılan yiyecekler de olduğu gibi mikrobiyolojik açıdan sağlığı tehdit edebilir. Gıda maddeleri tüzüğü ve Türk Standartları Enstitüsü'nün maddelerine göre E. Coli adlı mikroorganizmanın gıdalarda kesinlikle bulunmamasını bildirmektedir. Açıkta satılan ürünlerde bu mikroorganizma daha sık görülmektedir. Bu nedenle semt pazarlarında açıkta satılan peynirleri tüketmek doğru değildir. En sağlıklı peynir;endüstriyel kalite ve kontrollerin sıkı yapıldığı markaların, hijyenik ve mikrobiyolojik denetimden geçip paketlenmiş, üretim tarihi ve son tüketim tarihi belli olan, soğuk zincir kırılmadan bizlere ulaştırılan peynirdir. Satın aldığınız peyniri 6-8 derecede buzdolabınızın alt kısmında saklayın. Peynirinizi paketten çıkardıktan sonra en fazla bir hafta içinde de tüketmeye çalışın.

 

www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet


Bir cevap yazın