PET SAHİBİ OLMANIN FAYDALARI

 

Petler dikkat ve özveri ister ama onların verdikleri fiziksel ve zihinsel faydaların yanında bunlar gerçekten önemsiz kalır.

 

 

1 Petler Sorumluluk Öğretir

Evinizin akvaryumunda yüzen tek bir balığınız bile olsa, ona karşı sorumluluğunuz vardır ve ona bakmalısınız. Bu durum özellikle sorumluluğun ve başka birisine değer vermenin önemini öğrenme aşamasında olan çocuklar için büyük bir önem içermektedir. Tabi, sadece çocuğunuzun eğitimi için bir hayvan sahiplenilmemeli. Bir taraftan, çocukların kişisel gelişim dönemlerini göz önünde bulundurarak bu dönemlere uygun görevler verilmeli, çünkü yapamayacağı bir görev vermek çocukları mutsuz eder ve her zaman yapamayacağını düşünür. Diğer taraftan ise hayvanların birer canlı olduğunu da unutmamalıyız.

 

 

2 Petler Stresi Azaltır

Petlerin insanların stresini azaltabilme yeteneği bilimsel araştırmalar ve çalışmalar ile desteklenmiş bir durumdur. Ne zaman dertleşmeye ihtiyacınız olsa bir dosta ihtiyacınız olsa petiniz her zaman yanınızdadır. Ayrıca dostunuzu okşamak vücudunuzdaki mutluluk hormonlarının serbest kalmasına da sebep olur. Bunun yanısıra sorumluluğunuz altında olan bir canlıyı beslemek, sevmek ve onunla ilgilenmek sizi o derece meşgul eder ki, tüm dertlerinizi unutabilirsiniz.

 

 

 

3 Petler Bizi Koşulsuz ve Şartsız Sever

Bazı arkadaşlarımız sadece iyi gün dostudur ama petler asla öyle değildir. Karşılıklı sevgi ve minnettarlık kalplerinden hiç eksik olmaz. Ayrıca yanınızda olmak onları mutlu eder.

Araştırmalara göre bir hayvanın yakınlığı, insanın bağışıklık sistemini güçlendirir; yani petler bizi hastalıklara karşı daha dirençli kılar. Ayrıca patili dostlarımızın, kalp sağlığımızın iyileştirilmesi, fiziksel ağrının azaltılması ve zihinsel sağlığın güçlendirilmesi gibi süper güçleri vardır. Lupus hastalığı teşhisi konulan bir kişi, teşhisten sonra sahiplendiği kedisi sayesinde 21 sene boyunca hastalığın verdiği ağrılara ve zorluklara karşı başkaldırmayı başardığını belirtti. Kedisi artık aramızda değil ama kedisinin verdiği sevgi ve güç onun hayatına devam etmesini sağladı.

 

 

4 Beden Dili Okuma Yeteneğimiz Gelişir

Bir konuşma sırasında insanlarla yaptığımız iletişimin yüzde altmışı sözlerimizden ziyade, beden dilimiz den oluşmaktadır. Yani beden dili, etkili iletişimi sağlayan en önemli faktörlerden biridir.Hayvanlar konuşamaz. Neyse ki, hayvanların yüzündeki ifadeler, kuyruklarının ve kulaklarının duruşu, vücut hareketleri, hatta nefes alışları bile sahipleri için dünya kadar şey anlatabilir. İnsanlar hayvanların vücut dilinden ne kadar iyi anlarsa, insanların vücut dilinde de o kadar dikkatli olmaya başlar. Bunu iyice kavrayınca sizde bir insanın davranışını, düşüncelerini, o daha konuşmadan önce anlayıp duruma göre hareket edebileceksiniz. Pahalı etkili iletişim kurslarını boşverin, bir pet sahiplenin.

 

 

5 Petler Tehlikeyi Hisseder

Köpeklerin, evin bekçisi olarak harika bir pet olduklarını iyi bilirsin. Ama bunun yanı sıra birçok hayvan, sahibi için kendi hayatlarını bile tehlikeye sokabilir. Mesela Amerika’da bir papağan sahiplerinin odasına girip hızla kanat çırparak ve bağırarak uyuyan sahiplerini uyandırmayı başardı. Bozulan alarmdan dolayı kimsenin fark etmediği yangından bu aile petleri sayesinde kurtuldu. Buna benzer bir hikaye New Jersey nin yerel bir gazetesinde de rastlayabiliriz. Belden aşağı felçli bir köpek kendini merdivenlerden yukarı çekip sahiplerini uyandırmayı ve yangından kurtarmayı başardı. Çin’de de bir pet yılan, uyuyan sahibinin kıyafetlerini dişleriyle çekiştirerek ve kuyruğu ile sertçe yatağa vurarak sahibini gecenin ortasında yanmaktan kurtardı. Pedleri olmasaydı, bu insanların hiçbirisi bugün yaşamazdı…

 

 

6 Hayvanlar Merhamet Öğretir

Merhamet, tüm insanlar ve tüm canlılar için dünyayı güvenli bir yer kılmak duyarlılığına sahip olmaktır; insanı insan yapan duygudur. Hayatımızda mutlu olmak istersek, hem diğer canlılara karşı hem de kendimize karşı merhametli olmalıyız. Bir hayvana sahip olmak, onun sorumluluğunu almak, bir canlının ihtiyaçlarını, isteklerini ve duygularını anlamamızı sağlar. Daha önemlisi, gördüğümüz ve algıladığımız bu duygular bizi harekete geçirir. Mesela bütün gün boyunca televizyon izleyecektiniz ama hayvanınız sizin önünüzde oturup gözünüze bakarak sizi kaldırırsa hiç pişman olmayın. Petiniz ile birlikte dışarı çıkmak, dünyayı görmek ve enerji harcamak kendi seçeneğimizden ziyade daha çok merhametimizin bize gösterdiği bir yoldur. Koltuğumuzdan kalkıp hayvanlarımıza böyle merhamet göstermemizin faydası nedir? Daha sağlıklı ve daha mutlu bir hayat, daha az stres, daha fazla farkındalık ve sorumluluk hissi. Kısacası, dünyaya daha mutlu bir gözle bakabilmektir.

 

 

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

 

 


Bir cevap yazın