Penguenler Neden Uçamaz?

62 yıl önceden yüzme becerilerini geliştiren penguenler, kanatları olmasına rağmen uçmuyorlar. Çünkü, kendilerini yüzmeye adapte etmiş durumdalar ve çok uzun yıllar öncesinden yüzmeye alıştıkları için uçmamaları gayet normal.

Ayrıca yüzerek yiyeceklerini aradıklarından, yani suda balık avlamaya çalıştıklarından dolayı yüzmek onlar için uçmaktan daha avantajlı. Ve bazı kanatları olupta uçamayan hayvanlarda yapılan araştırmalarda, birçoğunun adaptasyonunun uçmamak için odaklanmış olduğunu ve birçoğunun da uçma özelliğini başaramamış olduğu araştırmalar sonucu tespit edilmiştir.

Kanada'da yapılan bir araştırmada perde ayaklı kuşların dalış yaptıklarını ve dalış yaptıklarında ayaklarının perdeli olmasından dolayı dalışı rahat yapabildiklerini ve kanatlarını da suyun içinde yüzmek için kullandıklarını tespit etmişlerdir. Ayrıca dalabilen kanatlı hayvanlar diğer kanatlı olup uçan hayvanlara göre uçtuklarında çok daha fazla enerji harcadıkları tespit edilmiş. Bundan dolayıdır ki penguen ve penguen tarzı hayvanlar uçmaktan çok yüzmeyi tercih ediyorlar.

Sanırım birçoğumuzun, yüzen hayvanların uçmadıkları halde neden kanatları olduğu sorusu veya uçmak yerine neden yüzdükleri sorusu aklımıza gelmiştir. Bu yazımızda böyle soruların cevaplarını vermiş olduk.

www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet

Bir cevap yazın