Pelvik Taban Kasları Farkındalığı

Son zamanlarda adını çok sık duymaya başladığımız “pelvik taban kasları” hakkında ne kadar bilgimiz var acaba? Bu konuyu, pelvik terapi konusunda uzmanlaşmış olan fizyoterapist Yasemin İrkilata'ya sorduk.

Kadınlarda idrar torbası, rahim ve bağırsakları, erkeklerde ise idrar torbası ve bağırsakları bir hamak gibi taşıyan pelvik taban kaslarının başka ne gibi görevleri var?

Pelvik Taban Kasları Nelerdir?

Pelvik taban kasları vücuttaki yerleşimi bakımından hakkında çok az şey bilinen ve çalıştırmak istenildiğinde çok da başarılı olunamayan bir kas grubudur. Bu kaslar; önden arkaya kuyruk sokumuna doğru genital organları sarar. Bu kasların sağlıklı kontraksiyonu ile idrar ve dışkı kontrolü sağlanır. Tuvalette idrar ve dışkı boşaltımında  ise yine bu kasların sağlıklı bir şekilde açılması ve gevşemesi gerekir. Bu kas grubunun sağlıklı olarak kasılma ve gevşemesinde bir problem olduğunda idrar-dışkı-gaz kaçırmalar, organ sarkmaları, sık sık tuvalete gitme, boşaltım problemleri, pelvik ağrılar, cinsel ilişkide ağrı ve zorlanmalar görülebilmektedir. Yetişkin dönemde bu kaslarla ilgili gördüğümüz problemlerin oluşumunda bazen çocukluk döneminde kabızlık ve dışkılama zorlukları, uzun süreli tuvalet tutma gibi yanlış alışkanlıklarda yatabilmektedir.

pelvik-taban-kaslari

Pelvik Taban Kaslarının Stresle İlişkisi Nedir?

Ayrıca pelvik taban kasları stresle de oldukça etkilenir. Öyle ki aşırı stresli ve gergin kişilik yapısındakilerde bu kaslarla ilgili problemlere daha sıklıkla rastlamaktayız. Kişideki gergin ve anksiyetik yapı zamanla bu kaslarda istemsiz kasılmalara neden olabilir. Klinikte pelvik taban kaslarının çok iyi bir şekilde değerlendirilmesi tedavinin çok önemli bir kısmını oluşturur. Çünkü kastaki probleme uygun egzersiz planlanması önemlidir.

Egzersiz Hamilelikte ve Sonrasında Mutlaka Olmalı! yazımızda da belirttiğimiz üzere, özellikle hamile kadınların egzersize mutlaka önem vermesi gerekmektedir. Pelvik taban kasları doğum içinde oldukça önemlidir. Doğuma hazırlanması doğumu kolaylaştırır, hamilelik ve doğum sonrası biraz yorgun olarak bu serüvenden çıkarlar ve dolayısıyla doğum sonrası bu kasların rehabilitasyonu da ilerde oluşabilecek idrar kaçırmalar için faydalıdır. Dolayısıyla hamileler pelvik taban kası egzersizlerine mutlaka önem vermelidirler.

Pelvik Taban Kası Egzersizleri Nelerdir?

Pelvik taban kası egzersizleriyle bu kasların rehabilite edilmesi ile kişinin kas kontrolü kazanması bu kaslarının farkına varması cinsel ilişki sırasındaki hazzını artıracaktır. Yani pelvik taban rehabilitasyonuna cinsel disfonksiyon yaşayan bireyleri de alıyoruz. Bunlar cinsel ilişkide ağrı, orgazm olamama, erkeklerde erken boşalma, sertleşme problemleri gibi.

Aslında hem kadın hem de erkek için pelvik taban kaslarını tanımak hem mesane bağırsak fonksiyonları için hem de cinsel yaşamları için önemlidir.

Eğer pelvik taban kasları hakkında problem yaşıyorsanız veya pelvik taban kas egzersizleri hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız Fizyoterapist Yasemin İrkilata'ya İnstagram adresi olan @yasemin_irkilata üzerinden ulaşabilir ve kendisini takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın