Paradan Tasarruf Etme Tüyoları

Günümüzde paradan tasarruf yapmak oldukça önemli. Özellikle sorumlu olduğunuz bir aileniz varsa. Ancak çoğu zaman o kadar gereksiz şeylere harcamalar yapıyoruz ki, paranın nereye gittiğine anlam veremiyoruz. Bu yazımızda sizler için para tasarrufu önerileri hazırladık...


1. Bir şeyi satın almadan önce kendinize, "Buna gerçekten ihtiyacım var mı?" diye sorun...

2. Küçük bir çatlak koca bir tekneyi batırabilir; "Ucuzdu, indirimdeydi, taksit vardı, aldım" psikolojisinden kurtulun, paranız varsa alın yoksa almayın.

3. Kendinizi kötü hissettiğiniz zaman, bir
şeylerin eksikliğini duyduğunuzda yahut çevrenizdeki sıkıntılardan uzaklaşmak istediğinizde alışveriş yapıp para harcamayın.

4. "Nereye gidiyor bu paralar?" diye soruyorsanız çözüm basit! Bir süre (tercihen bir ay) kuruşu kuruşuna harcama listesi yapmanız gerek: Sakızdan gazeteye, harcadığınız her lirayı listeleyin, gerekli gereksiz nerelere ne kadar harcadıgınızı görmüş olun.

5. Kendinize maddi değeri olan bir hedef koyun. Hedefe ulaşma isteği, harcamalarınızı kontrol altında tutmanıza yardımcı olacaktır.

6. Hayatınıza herhangi bir değer katmayacak şeylere paranızı harcamayın. Önemsiz ya da küçük gibi görünen harcamalarınızın bir yılda ulaştığı tutarı hesaplayın. Böylece kendinizi kontrol etmiş olacaksınız.

7. Alışveriş listesi yapın; evden çıkarken ne alıp ne almayacağınızı bilin. İstek ve ya ihtiyaçlarınızı sınırlayın ve alışverişinizi ona göre yapın.

8. Ne kadar harcayabileceğinizi belirleyin ve bu belirkediğiniz limitden daha fazla harcamayın.

9. Harcamadan evvel parayı kazanmış olun. Kazanmadığınız bir parayı harcamak, nakit akışınızı eksiye düşürür. Bu da borç demektir...

10. Geliriniz hangi para cinsindeyse o cinsten borçlanın. Döviz geliriniz yoksa sakın dövizle borçlanmayın.

11. Kredi kartıyla alışveriş yaparken, nakit alışveriş yaptığınız zamanlardan fazla harcama yapmayın. Kredi kartı da olsa cebinizden çıkan para aynı para. Bu nedenle kredi kartıyla bir şey alırken kendinize "Eğer kredi kartıyla değil de nakit alıyor olsaydım, bu şeyi alır mıydım?"sorusunu sorun.

12. Eşinizden parasal konularda hiçbir şey saklamayın. Ortaya çıkması halinde oluşacak güven kaybı maddiyattan önemli manevi sorunlara ve  hayal kırıklığına dönüşebilir.

13. Çocuklarınıza şimdiden para nedir, para ne işe yarar, para nasıl kazanılır, parayla ne yapılır, para biriktirmek nedir gibi temel ve basit kavramları öğretin. Tasarrufa alıştırın.

14. Birikime erken başlayın, paranızı
harcamaya başlamadan önce %10-15'ini bir kenara ayırmaya çalışın. Hala başlamadıysanız ertelemeyin, en uygun zaman şimdidir.

15. Sade yaşayın. Minimalist olun. Sizin için "yeterli miktar" önemlidir. Unutmayın; her şeyin azı karar çoğu zarardır.


www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet


Bir cevap yazın