Papağanlar Nasıl Konuşabiliyor?

Kuş türlerinin soluk borusunun hemen altında 'syrinks' olarak adlandırılan, ses çıkarmaya yarayan bir çift yapı bulunur. Fakat papağanları diğer kuş türlerinden ayran özelliği  de bu yapıdır. Papağanlarda sadece bir syrinks bulunur ve bu syrinks de tıpkı insanlardaki 'larinks' adlı yapıya benzer.  Ayrıca papağanların beyinleri tıpkı insanlarda olduğu gibi sesleri öğrenme ve taklit edebilme becerisine sahiptir.

Yine papağanları diğer kuşlardan ayıran özelliklerden biri de budur. Diğer kuş türlerinde sesleri öğrenme ve taklit etme becerisinin olduğu bölüm yoktur.


İşte papağanlar bu sayede insanlar gibi konuşabilir ama insanlar gibi sözcükleri anlamlandıramazlar. Yapılan araştırmalarda papağanlar bu becerilerini yaşadıkları ortama uyum sağlamak için kullanıldığını ortaya koydu. Eğer söyledikleri kelimeler onların ödüllendirilmesini sağlıyorsa bu kelimeleri tekrar etmeyi tercih ediyorlar.

www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet


2 Yorum

  1. Papağan eğitimi için temelden başlamak gerek. İlk önce papağanların nasıl ve neden konuştuğunu bilmeli. Yazı için teşekkürler.

Bir cevap yazın