Palmiye Yağı Nedir? Palmiye Yağı Nerelerde Kullanılır?

Palmiye Yağı Nedir?

Yağ palmiyesi, meyve ve tohumlardan yağ çıkarılan, biri Afrika, öbürü Amerika kökenli iki palmiye türüne verilen ad. Bunlardan Elaeis guineensis Batı ve Orta Afrika'da, Malezya'da ve Endonezya'da yağ, astropik bölgelerde süs bitkisi olarak yetiştirilir. Eskiden yağından mum yapılan Corozo oleifera (bazen Elaeis melanococca olarak adlandırılır) ise Orta ve Güney Amerika'da yetişir. Afrika yağ palmiyesine göre daha değerlidir.

Palmiye Yağı Nasıl Çıkarılır?

Afrika yağ palmiyesinin dallarının ucunda salkımlar halinde açan minik çiçekleri döllendikten sonra siyah meyvelere döner. Yağ, ortalama 4 cm uzunluğundaki bu etli meyvelerin dış bölümünden çıkarılır. Bunun için meyveler, önce çekirdeklerinden (tohumlarından) ayrılır, daha sonra enzimlerin etkisini yok edebilmek için buharda haşlanır ve preslenir; elde edilen yağ (palmiye yağı) bileşimindeki karotenden ötürü renklidir. Palmiyenin çekirdeklerinden de kimyasal özelliği öbüründen tümüyle farklı bir yağ (palmiye çekirdeği yağı) çıkarılır.

Palmiye Yağı Nerelerde Kullanılır?

Palmiye yağı başlıca sabun, mum ve yağlama yağlarının yapımında, tenekelerin işlenmesinde ve demir levhaların kaplanmasında, palmiye çekirdeği yağı ise margarin, şekerleme ve ilaç gibi ürünlerin üretiminde kullanılır. Yağ çıkarıldıktan sonra geriye kalan çekirdek küspesinden ise hayvan yemi olarak yararlanılır.

Amerika palmiye ağacı, çiçek ve meyvelerinin benzerliğinden ötürü bazı botanikçilerce Afrika palmiye ağacıyla aynı cinste sınıflandırılırsa da genel görünümü çok farklıdır. Corozo'nun toprağın üzerine uzanan tırmanıcı gövdesi ve yassı yapraklarına karşılık, Afrika palmiye ağacının dik bir gövdesi ve parçalı yaprakları vardır.

1 Yorum

  1. Bitkiler aleminin bize sunduğu faydaların hepsini insanlık alemi öğrenemeyecek gibi o zamana kadar kıyamet kopar heralde

Bir cevap yazın