"Palm Yağı İçermez" İbaresi Taşıyan Ürünler Daha Mı Sağlıklı?

"Palm Yağı İçermez" İbaresi Taşıyan Ürünler Daha Mı Sağlıklı?

Araştırmalar sonucunda "palm yağı içermez" şeklinde yazan bütün ürünlerde tüketiciler açısından oldukça yanlış bir algıya sebep olduğu ortaya çıktı.

İtalya ülkesinde yapılan araştırmalar sonucunda "palm yağı içermez" yazısı yazan ürünlerin birçoğunda tüketicilerde haksız yere yapılan bir algının sonucu olduğunu ortaya koydu. Araştırmalar sonrasında palm yağı içermeyen ürünlerin büyük bir çoğunluğu, palm yağı içeren ürünlere göre oldukça fazla miktarda doymuş yağ içerdiği görüldü.

"Palm yağı içermez" yazısı yazan ürünler tüketicilere göre daha sağlıklı ya da çevreye karşı dahada duyarlı olarak algılanıyor. Bu algı gerçekten doğru mu? Değil mi? İtalyan sivil toplum kuruluşu Özgür İrade Enstitüsü yaptığı araştırmalarla herkesi şaşırtıcı bir sonuç ortaya çıkardı.

Üçüncüsü düzenlenen araştırmalarda 10 kategoride 96 çeşit gıda ürünleri analiz edildi. Palm yağı içeren ürünler ve palm yağı içermeyen ürünlerin her ikisi de karşılaştırıldı. Palm yağı içeren ürünlerin %63'ünde doymuş yağ oranı, içermeyen ürünlere göre oldukça daha düşük bir oranda çıktığı saptandı.

Palm yağı içermeyen ürünlerin 100 gr'ında ortalama olarak 10,18 gr doymuş yağ içeriyor. Palm yağı içeren ürünlerin ise yaklaşık olarak %10 gibi bir miktarda düşük oranda, ortalama olarak da, 9,13 gr doymuş yağ içerdiği tespit edildi.

Araştırmaların diğer bir dikkat çeken sonucu da palm yağı içeren ürünler çevresel olarak da daha çok üretkenliğin devamına sahip olunması gerçeğini ortaya koydu.

Araştırmalarda diğer bitkisel yağların da yaşam döngüsünün nasıl olduğuna bakıldı. Yapılan bu yaşam döngüsü ve çevresel etkinlikler sonucunda yapılan hesaplar sonrasında palmiya yağı diğer birçok ürünlere göre oldukça iyi bir yerde olduğu ortaya çıktı.

Değerlendirme yapılırken üretimlerde kullanılmış olan enerji, sera gazı salınımı, fotokimyasal iş ve toprak da ölçümlerine de bakıldı.

Araştırmalar hakkında yorum yapan uzmanlar ürünlerin etiketlerinde yazılmış olan "palm yağı içermez" ibaresi tüketicilerde oldukça mikro oranda yanıltıcı olduğu görülürken, diğer birçok ürünlerin etiketindeki "içermez" ibaresinin de tüketicileri oldukça yalnış bir izlenim oluşturduğu söyleyen yetkililer açıklamalarında şunları ifade ettiler. Gıda firmalarının bunu sadece ticari bir amaçla yaptıklarını bu konuyla ilgili olarak Avrupa Parlementosunu ve Komisyonuna bu konu hakkında uyardıklarını belirtti.


2 Yorum

  1. Artık çoğu firmaya güven kalmadı. Bazıalrında içermez yazıyor ancak başka sorunlar çıkabiliyor. Anlamak güç doğrusu.

  2. Gercekten de bir tuketici olarak neyi tuketip neyi tukeyemeyiz bilemez olduk. Palm yagi bircok urunde mevxut ve bahsettiginiz gibi icermeyen urunleri de son zamanlar da görmeye basladik. En mantiklisi organik beslenme bence.

Bir cevap yazın