ÇOCUKLARIN OYUN GELİŞİM TABLOSU

Oyun Gelişim Tablosu

Çocuklarınız oyun sayesinde dış dünyayı tanır ve anlamlandırır. Bu sayede kendilerini nasıl ifade edeceklerini ve nasıl karar vereceklerini öğrenirler. Oyun onlara paylaşma, işbirliği yapma, sorumluluk alma ve toplu yaşam kurallarını gösterir. Bunların yanı sıra çocukların oyun sırasında değişik sosyal rollere girmesi: oyunda anne baba olmak gibi, empati kurmalarına katkı sağlar. Yine oyun nesneleri ve çevreyi tanımayı, nesnelere farklı işlevler yükleyerek yaratıcılık ve problem çözme becerilerini geliştirmelerini sağlar. Bedensel olarak kas gelişimine de olumlu etkisi vardır. Oyunun ruhsal açıdan en önemli katkısı çocuğun boşalım yaşamasını sağlamasıdır. Oynayarak kafası dağılır ve yaşadığı duygusal sıkıntıları oyun yoluyla boşaltma, asıl duygularını ifade etme fırsatını bulur.

1-4 aylık dönemde oyun

İlk aylarda bebekler doğuştan geliştirmiş oldukları refleks tepkilerini geliştirerek çevresindeki insan ve objelere bakar. El kol hareketleri geliştikçe yakalamaya çalışır ve yakalayabildiklerini inceler.
1-4 aylık bebekler, beşiğine asılan bir oyuncağın hareketlerini fart edebilir. Oyunlarında keşfetmek ön plandadır. Hoşuna giden hareketleri tekrarlar. Çevresindeki oyuncağı, eşyayı çeker, sağa sola çarparak tanımaya çalışır. Vücudu da oyuncak gibidir. Parmaklarını, ayaklarını inceler onlarla oynar.

4-8 aylık dönemde oyun

4-8 aylar arası neden sonuç ilişkilerini ayırt etme becerisi başlar. Hareketlerinin yarattığı sonuçları görmek ister. Örneğin beşiğin kenarındaki ipe tesadüfen dokunulduğunda ipin sallandığını ve ses çıkardığını fark ederse daha sonraları ses duyabilmek için ipi çekmeye başlar.

8-12 aylık dönemde oyun

Bedensel gelişime paralel olarak bu aylarda hareketlerinde artış ve farklılaşma gösterir. Neden ve sonuçları daha iyi ayırt etmeye başlar. Hedeflediği sonuçla arasına engel girerse bu engeli ortadan kaldırır. Örneğin oyuncağını sakladığınızda onu arar. Ayakta durma, yürüme, tırmanma gibi hareketleri başarır. Bu hareketler, mükemmel olana kadar oyun niteliğindedir ve sürekli tekrarlar.

18-24 aylık dönemde oyun

Çocuğunuz 1 yaşına geldiğinde dış dünya ile yoğun ilişki kurmaya başlar. Bu durumu 2 yaşında artar. Annesi ile kurmuş olduğu ilişkinin içinde artık diğer kişiler de yer alır, ama tabii annenin ilişkideki değeri ve ağırlığı hep vardır. Bu aylarda parmaklarını daha etkin kullanmaya başlayacaklarından çok fonksiyonlu oyuncaklar almaya başlayabilirsiniz. Örneğin bebek, araba gibi oyuncak tek işleve sahiptir ve duygusal gelişimi için idealdir. Birden fazla fonksiyona sahip oyuncaklarsa zihinsel yeteneklerini artırmak için önemli. Bu dönemde oyun için legolar, parçalara ayrılan ve sonrasında birleştirilebilen fonksiyonlara sahip oyuncakları tercih edebilirsiniz.

24-36 aylık dönemde oyun

Bu aylar arasında çocuklar hayal gücüne dayalı oyunlar geliştirir. Bu nedenle çocuğun kendi kendine yeni bir şeyler oluşturacağı malzemeleri tercih edin. Oyun hamurları, kum, su, gazete kağıdı, tahta ya da plastik çekiç, tornavida, keskin olmayan makas, boyalar, kağıtlar, basit tahmin oyunları, boyama kitaplarını tercih edebilirsiniz. Bu dönem ve sonrasında çocuğumuza sunulan oyuncakların doğal malzemeler olması hem yaratıcılığını artıracak hem de kendini ifade etmesine daha fazla fırsat verecektir.

Miniğinizin oyuncaklarının güvenli olduğuna emin olun!

http://www.instagram.com/acikvnet

http://www.twitter.com/acikve_net

 

 


Bir cevap yazın