OTOYOLLARIN GÜRÜLTÜSÜNÜ KESECEK BİR TEKNOLOJİ YOK MU?

OTOYOLLARIN GÜRÜLTÜSÜNÜ KESECEK BİR TEKNOLOJİ YOK MU?

 

Otoyolların gürültüsü insanı gerçekten yorabiliyor.Yakınında olmasanız bile özellikle gece sessizliğinde daha çok duyulan bu rahatsız edici gürültüye dayanmak bazen ciddi anlamda zor olabiliyor.

Peki bu sesleri bloke eden bir teknolojiyi kullanıp yayılmasını engelleme şansımız yok mu ?

Aslında günümüzde yeni yeni piyasaya sürülmeye başlanan bazı ses kalkanı teknolojileri mevcut . Örneğin kendi titreşimlerini, yerleştirildiği yüzeye doğru yönlendirip gürültü engelleyici bir kalkan oluşturabilen Ses Sistemleri gerçekten sessiz bir ortam vaat ediyor . Ancak bunların hepsini susturması gereken gürültüye odaklanarak tasarlanıp bir gün o sesleri sıfırlayan başka sesler üretiyorlar .Trafik gürültüsünü bastıra bilmek için de özellikle busesi iptal edecek olan sistemin geliştirilmesi gerek.

 

Düşük ve orta frekanslı sesleri bu yöntemle bastırmak küçük ve sınırlı alanlarda ise işe yarayabilir . Örneğin otomobillerin içinde kullanıldığında dışarıdaki sesleri tamamen yalıtmak mümkün olabiliyor . Ama tenefüse çıkan çocukların gürültüsünü bastırmak için bir okulun bahçesinde deneyecek olsanız ,bu gürültü açık alanda her yöne doğru yayıldığından, işe yaraması için belki de onlarca hatta yüzlerce mikrofon ve hoparlör kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Hatta bu sorunu çözmeye çalışırken başka bir sorun yaratma ihtimaliniz de var .Çünkü sesleri yalıtan hoparlörler etki gösterdikleri alandaki ses enerjisini yükseltir .Bu da sonuçta kimi yerlerde o gürültünün artmasına sebep olur .

Kısa Cevap :Maalesef henüz yok. 😆😆


Bir cevap yazın