Osteoporoz (Kemik Erimesi) Nedir? Osteoporoz Neden Olur? Osteoporoz Nasıl Tedavi Edilir?

Osteoporoz (Kemik Erimesi) Nedir?

Osteoporoz (Kemik Erimesi) Hastalığı

Osteoporoz, kemik metabolizmasındaki bozulmalar sonucunda kemiğin sert dolgu dokusunun azalmasıyla ortaya çıkan hastalık.

Osteoporoz Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Osteoporoz Neden Olur?

Osteoporoz Nasıl Anlaşılır?

Birincil osteoporozda kemik yapımının normal olmasına karşın kemik yıkımı artmıştır. Nedeni kesin olarak bilinmese de birden çok etkene bağlanmaktadır. Bunlardan başlıcaları menopozla birlikte ortaya çıkan hormon ve metabolizma değişiklikleri, bağırsaklarda kalsiyum emiliminin bozulması, yaşlılıkla birlikte kemik yıkımının artması, uzun süre hareketsiz kalma ve çeşitli beslenme bozukluklarıdır. İkincil osteoporoz ise uzun süre kortizon kullanma, yaygın miyelom ve üreme organlarının gelişmemesi gibi bozuklukların komplikasyonu olarak ortaya çıkar.

Osteoporoz Hastalığının Sebepleri Nelerdir?

En sık görülen metabolizma hastalıklarından biri olan osteoporozda sıklıkla omurlar, kalça kemikleri ve uzun kemiklerin süngersi bölümleri etkilenir. Özelikle omurlarda ve uyluk kemiğinin boynunda herhangi bir travma olmadan kendiliğinden kırıklar oluşur. Bunun sonucunda ortaya çıkan omurga eğrilikleri omurganın çevresindeki kaslar ve bağların kasılmasına ve kronik ağrıya neden olur. Kemiklerdeki bulgular radyolojik incelemeyle
saptanabilir. Serumdaki kalsiyum, fosfor ve protein düzeyleri normaldir.

Osteoporoz Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavide amaç belirtileri ortadan kaldırmak ve hastalığın ilerlemesinin önüne geçmektir. Ağrı kesiciler, korse gibi omurgayı destekleyen giysiler, bu bölgedeki kasların çalışmasına yönelik egzersizler, ısı ve masaj yararlıdır. Hastalığın nedeni tam olarak bilinmediğinden ilaç tedavisi deneme aşamasındadır. Bununla birlikte günlük beslenmeye eklenen iki bardak süt, kalsiyum ve vitamin D'nin yararlı olduğu bilinmektedir.

Ayrıca, menopozdan sonra östrojen salgılanması çok azaldığından bu dönemden başlayarak kadınlara düzenli hormon tedavisi önerilir.

Sağlıklı günler dilerim...

 

2 Yorum

  1. Gerçekten çok önemli bir yazı. Herkesin dikkat etmesi gerekiyor. Bana bir şey olmaz demek insanı kurtarmıyor. Kalsiyum içerikli beslenmek şart, umarım bu yazı daha çok insanın bilinçlenmesine vesile olur. Hastalara acil şifalar dilerim.

Bir cevap yazın