Osmanlı’da Kahve Fincanı Renklerinin Anlamları Nelerdir? Kahvenin Yanında Neden Su Verilir?

Osmanlıdan günümüze kadar gelen Türk kahvesi bir çoğumuz için vazgeçilmezler arasındadır. İlk olarak Yemen‘den geldiğinde neyle içilebilir diye düşünen Türkler önce tasla içmişler sonrasında böyle olmayacağını anlayıp fincanı keşfetmişler. Saraylarda içilmeye başlanmış olan kahve fincanlarının özelliği ise altının geniş ve yukarıya doğru daralması. Böyle olmasının sebebiyse kahve bitene kadar köpüğünün gitmemesini sağlaması. Kahve elbette Türk lokumu olmadan içilmez. Çünkü lokumun anlamı tatlı yiyelim tatlı konuşalım. Şimdi fincanların dönem dönem renklerine ve Padişahlar ne renk kullanmışlar onlara bakalım.

16. Yüzyıl turkuaz ve pembeyle başlar. Osmanlının doğuşu olarak nitelendirdiğimiz dönem.

Mercan kırmızısı, bir diğer ismi Türk kırmızısı 17. Yüzyıl’da kullanılmış.

Mavili dönemi, Osmanlının en zirvede olduğu dönem. Kanuni Sultan Süleyman dönemi lacivert fincanlar ağırlıkla kullanılmıştır.

Osmanlı İmparatorluğu’nun yine zirvede olduğu dönemde yeşil renk ağır basıyor.

18 Yüzyıl’ın son çeyreği mübadele dönemi. Sultan Ahmet Han tahta geçişi. Osmanlının veda dönemi fincanlarda kullanılan renk sarı.

Kahvenin yanında neden su verilir?

Su verilmesinin amacı misafirin karnı toksa ilk önce suyu içip ağzını temizler çünkü kahve temiz ağızla içilir. Sonra kahveden içer. Gelen misafirin karnı açsa su içmeden direk kahveden yudumlar. Bunu gören saray erkanı sofra hazırlayıp ikramda bulunurlar.

 

www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet

Bir cevap yazın