Osmanlı Saray Mutfağından: Güllaç Tatlısı

GÜLLAÇ TATLISI

Osmanlı saray mutfağı tatlısından olan güllaç iki şekilde farklı lezzetlerde yapılırdı. Ramazana has özel  ve her zaman lezzetli bir sütlü ve hafif güllaç tatlısının yapılışını sizlerle paylaşacağım...

Güllaç Tatlısı Nasıl Yapılır:

Güllaç Tatlısı Malzemeler:

Çiğ yaprak güllacı
3 kilo süt
Pudra şekeri
İsteğe bağlı gül suyu
Fındık
Hindistan cevizi
Çam fıstığı
Nar, kiraz, v.b mevsim meyveleri
Süt cevizi

Güllaç Tatlısı Tarifi

Bir tencerenin içerisinde süt koyup kaynatılır ve içerisine şeker ilave edirek savrulur. Bunun nedeni ise sütün daha lezzeti olması için böyle yapılmaktadır. Süt ılıdıktan sonra süt tepsiye dökülür. Sonra üzerine güllaç yaprakları bir bir kat kat bu şekilde dizilerek konulmaya devam edilir. Güllaç tatlısının orta kısmına gelince de üstüne dövülmüş fındık içi ve hindistan cevizi konulur. Sonra diğer kalan yapraklarıda tepsiye kat kat bitinceye kadar böyle dizilir.

Üzeri İçin:

Üzerine göze güzel hitap edecek şekilde çam fıstığı ya da ceviz ve nar taneleri konularak süslenir.

Yapılıp bitince yarım saat soğumaya bırakılır. Daha sonra tepsinin üstü komple streç film ile sarılarak buzdolabının sebzelik kısmında bekletilir.

• Güllaç Tatlısı günlük yapılıp tüketilmesi gereken sütlü tatlılardan birisidir.

Not: İyi bir güllaç için:

Günlük taze köy sütü kullanılacak. Şeker ise pancar şekeri olacak. Güllaç yaprakları da orta ve kenar kısımları aynı kalınlıkta olan iyi ve kaliteli güllaç yaprakları kullanılması güllaç tatlısının püf noktalarıdır. Üzerine ekilen fıstığında taze ve mevsiminde yeni ürün olmasına dikkat edilir.

Güllaç tarifi ustamız Nadir Güllü'den enfes ve çok hafif bir sütlü osmanlı saray mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden olan güllaç tatlısıdır.

Afiyet Olsun...


Bir cevap yazın