OSCAR KAZANMAK İÇİN 5 ALTIN KURAL

 

Oscar Töreni bu ayın başında gerçekleşiyor. Törene dair yorumlar, eleştiriler ve kırmızı halı görüntüleri ise Mart boyunca gündemimizden düşmeyecek kuşkusuz.Peki birinin altın heykelciği kazanmanın sırrı nedir?

Akademi ödülü kazanmak, kuşkusuz sinemacıların kariyerini kökten değiştirecek bir gelişme. Film stüdyoları içinde karlı bir hadise olduğunu yatsıyamayız. Peki, bu altın heykelcikleri kapmak için nasıl bir strateji izlemek lazım? Yapılması ve kaçınılması gerekenleri listeledik.

1 Doğru Türde Film Çek

Komedi filmleri neredeyse hiçbir zaman en iyi film ödülünü kazanamıyor.1999'da 'Shakespeare İn Love Aşık Shakespeare', hikayesinde trajediye de yer vererek bu konuda bir istisna olmuştu. Fantastik ve bilimkurgu türlerindeki filmlerinde pek bir şansı olmuyor, tabii söz konusu The Lord of the Rings /Yüzüklerin Efendisi değilse (ancak üçüncü denemesinde en iyi film ödülünü kazanabildiğini de hatırlatalım).

2 Başrolünü İyi Seç

İstatistiksel olarak kadınların veya beyaz olmayan insanların başrolde yer aldığı filmler ; heteroseksüel ve beyaz erkekler hakkındaki filmlere göre daha düşük ihtimalle en iyi film ödülünü kazanıyor. Ama geçen sene ödülü kazanan Moonlight / Ay Işığı ile bu düzen bozulmuş olabilir. En iyi Yönetmen dalında ise bugüne kadar aday olan dört kadından sadece biri ödülü kazanabildi. Bu kategoride aday olan dört Afrikalı Amerikalı erkekten hiçbiri ödülü kazanamadı.

 

 

3 Zamanlamayı İyi Yap

Akademi Ödülleri için oy verenlerin hafızası hiç iyi değil. En iyi film ödülünü kazanan filmler arasında çıkış tarihi en erken olanları hatırlayalım: Törenden bir önceki senenin Şubat ayında yayınlanan "The Silence of the Lambs /Kuzuların Sessizliği (1991) ve Haziran'da vizyona giren" The Hurt Locker/ Ölümcül Tuzak" (2008). Elinizde bir yamyam hakkında kusursuz bir gerilim filmi veya Jeremy Renner'ın bomba imha etmeye çalıştığı bir yapım yoksa, filminizi Şükran Günü'yle Noel arasındaki şanslı dönemde yayınlamanız akıllıca olur.

4 Oy Verenlere Kur Yap, Ama Abartma

Oyuncuların ödül için tura çıktıklarını duyduğunuzda bu aslında akademi'nin 6000' den fazla üyesinin de katıldığı yemekte davetler, gösterimler ve kokteyl partililere katıldıkları anlamına geliyor. Yoklamasını verenler, bu sayede oy kazanabiliyor. Ama Verietiy dergisinde "The Fighter /Dövüşçü" (2010) filmindeki rolü için tam sayfa ilan veren Melissa Leo gibi tepki de çekebilirsiniz. Leo'nun aldığı tepkiye rağmen En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü kazandığını da ekleyelim. Altın Küre jürisine saat hediye eden Sharon Stone gibi pahalı hediyeler de vermemelisiniz.

5 Bir Weinstein Filmi Olma

Skandallar her zaman Oscar kazanmanın önüne geçemeyebiliyor (bakınız, 2017'de en iyi erkek oyuncu ödülünü alan Casey Affleck), Ama Harvey weinstein sonrası Hollywood'da, tüm dengeler altüst olacaktır. Kanıta ihtiyacınız varsa 'All the Money in the World /Dünyanın Bütün Parası' ile altın küreye manidar bir şekilde aday olan Christopher Plummer 'ı göz önüne alın, Plummer, hakkında taciz suçlamaları ortaya çıkan Kevin Spacey'nin yerine geçmişti. Weinstein ismi ise Cannes' daki gösteriminden sonra stüdyosunun satın aldığı 'Wind River' dan tamamen silindi.

 

www.instagram.com/acikvnet

www.twitter.com/acikve_net

 

Bir cevap yazın