Orhan Pamuk - Benim Adım Kırmızı, Kitap Özeti

Orhan Pamuk - Benim Adım Kırmızı, Kitap Özeti

Orhan Pamuk'un eseri olan Benim adım kırmızı özet, Benim adım kırmızı konusu hakkında...

Romandaki olaylar 1591 yılının kış aylarında yaşanıyor.  Romanın kahramanlarından Şekure, iki çocuk annesedir ve kocası dört yıldır savaştan dönmemiştir.

Yeğeni Kara, ona aşkını itiraf ettiği için 12 yıl önce evden kovulmuştur. Padişah, Şekure'nin babasına gizli bir kitap  hazırlama görevi vermiştir. Kitap batı usulleri resmedilecektir. Enişte Efendi, üç tane ünlü nakkaşı Şekure'nin evinde çalıştırmaya başlar. Bu nakkaşlar Kelebek, Zeytin ve Leylek'tir. Kitabın süslemelerini ise Zarif Efendi yapmaktadır. Erzurumlu Hoca Efendi, Şekure'nin evinde dine karşı bir işler çevrildiğinden kuşkulanır. Kitabın süsşemelerini yapan Zarif Efendi de aynı fikirdedir.

Nakkaşlardan biri, bu durumun işlerine engel olacağını düşünür ve Zarif'i öldürür. Padişah katilin bulunmasını ister. Enişte Efendi katili bulması için Kara'yı İstanbul'a çağırır. Kara ise Şekure'yi hala sevmektedir. O sırada katil, Enişte Efendi'yi de öldürür. Katilin Zeytin olduğu anlaşılır, Zeytin kör edilir ama kaçar. Şekure'ye âşık olan kaynı Hasan, Zeytin'in kafasını keser ve ortadan kaybolur. Kara ile Şekure ise evlenir.




Bir cevap yazın