Oolong Çayı Nasıl Demlenir?

Özellikle Uzak Doğu'da çok eski zamanlardan beri kullanılan oolong çayını demlemek bir hayli kolaydır. 4 ya da 5 kişilik bir oolong çayı hazırlamak için az miktarda oolong yaprağına ihtiyaç vardır. Aktardan alınan oolong yaprakları demliğin dibine tek tek dizilir ve kaynatılan sıcak su yaprakların üzerine gezdirilerek dökülür. Ardından demliğin kapağı kapanarak çay demlenmeye bırakılır. Demlenme süresince kapak mutlaka kapalı tutulmalıdır ve çayın yüzeyinde oluşan kabarcıklar bir kaşık yardımıyla alınmalıdır. Çay 5 dakika demlendikten sonra süzülerek servis edilir.

Oolong çayının en yoğun olduğu yer neresidir? Demliğin dip kısmıdır. Bu nedenle demliğin dibinde kalan çay koyu ve acı olacaktır. Oolong çayını servis ederken demliğin dibinde kalan çayın eşit bir şekilde bardaklara dağıtılması gerekmektedir.

Oolong çayında kullanılan standart ölçü, büyük boy bir fincan kaynar su için bir buçuk çay kaşığı oolong yaprağıdır. Elbette bu miktar kişinin damak zevkine göre değişir. Zamanla kendi damak zevkinizi bulup miktarı kendiniz ayarlayabilirsiniz.

OOLONG ÇAYININ FAYDLARI NELERDİR? 

Egzama gibi cilt hastalıklarına iyi gelir. Deriye fayda Sağlar.
Düzenli tüketilmesi halinde zihinsel performansı artırır, gün boyu zindelik verir.
Kolesterolü dengeler.
Kalp krizi geçirme riskini azaltır Sindirim sistemini rahatlatır, mideyi yatıştırır.


 

www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet

2 Yorum

Bir cevap yazın