OMURGA HASTALIKLARI VE TEDAVİSİ

 

Öncelikle omurga deyince ne anlıyoruz?

Omurgamız kafa kaidesinin hemen altından başlayıp leğen kemiğine kadar uzanan 33 tane "omur" adını verdiğimiz aralarında disk dedigimiz  yapılarla komşuluk oluşturarak bir sütun  haline gelen vücudumuzun ana desteğidir. Içinde oluşturduğu bir kanal içinde beyinden aşağı kadar uzanan omuriliği çeşitli bağ yapılarıyla çevreleyerek korumaktır.

 

 

 

Başlıca omurga hastalıkları nelerdir?

Şekil bozuklukları,enfeksiyonları, travmalar sonrası oluşan lezyonları,iyi ya da kötü huylu tümörleri,romatizmal lekeleri,doğuştan gelen patolojileri,kas ve omurilik hastalıkları,omurgada görülebilecek çok çeşitli problemlerden bir kısmıdır.

 

 

Bu hastalıklara örnekler verebilir miyiz?

Sekil bozuklukları deyince aklımıza öncelikle skolyoz ve kifoz geliyor.skolyoz omurganın ön arka pozisyonunda yana doğru,kifoz ise yandan bakıldığında omurganın öne doğru eğilmesidir. iki  hastalık da bel ve sırt bölgelerinde kamburluklara neden olabilir.

Omurga enfeksiyonu deyince gerek kemik,gerek disk,gerekse de yumuşak dokular ve omuriliği etkileyerek ağrıdan felce kadar uzanan tablolar yaratabilir. Özellikle trafik kazası, yüksekten düşme,ateşli silah yaralanması gibi travmalar sonunda omurga kırıkları ve omurilik yaralanmaları görülebilir.

Romatizmal olarak şekil bozukluğu,hareket kısıtlılığı gibi agri oluşabilecek hastalıklar bulunmaktadır.Bunlara ankilozan spondilit örnek verilebilir.

Çocuk felci, kas erime hastalıkları,doğum evresinde yaşanan bazı problemler sonucu oluşan kas iskelet sistemi hastalıkları omurga eğikliklerine sebep olabilirler.

 

 

Skolyozdan bahsedebilir misiniz?

Skolyoz omurganın yana eğikliği olmakla beraber kendi içinde  rotasyon dedigimiz burulmalarıyla seyredebilir.En çok görülen tipleri idiopatik dediğimiz sebebi bilinmeyen skolyozlardır.Genellikle kız çocuklarında daha  sıklıkla görülebilir.

Omuz asimetrisi dediğimiz dengesizliği,kürek kemikleri arasında yükseklik farkı,bel veya sırt bölgesinde çıkıntı yaratan şekil bozuklukları belirtileridir.Bazen belirti vermeden tesadüfen çekilen grafiler sonucunda da görülebilir.

Doğuştan omurlarda olan yapı bozuklukları nedeniyle oluşan skolyoz,doğumsal ya da konjenital skolyoz dediğimiz bir diğer ismiyle omurilik patolojileri ile birlikte görülebilir.Boyu  sırt ve bel de  belirtileri olarak dogum lekeleri ya da farklı kıllanmalar olabilir.Bir figer sık rastlanan skolyoz tipi de çocuk felci ya da kas erimesi gibi rahatsızlıklar  sonucunda oluşabilecek müsküller skolyoz tipidir.

 

 

En sık rastlanan idiopatik skolyoz tipinde tedavi süreçleri nasıl oluyor?

Bu tedavinin,takip ya da gözlem,korse ve cerrahi olmak üzere 3 şekli bulunmaktadır.Tedavi seçeneklerine omurgada oluşan açı değişiklikleri,şekil bozuklukluğu(bel ve sırtta kosmetik problemler) ya da ağrıdan oluşan şikayetlerin değerlendirilmesi karar verilir.

Skolyoz eğikliklerinin en çok arttığı dönemler kız çocuklarında ergenliğe geçiş mestrüasyon başlama dönemleri ve sonrası erkek çocuklarda ise yine ergenliğe geçiş ve ses değişikliği dönemidir.Bu değerlendirme periyodik takipler, uygun egsersiz programları yüzme vs. ilk akla gelecek düşük açıda uygulanan tedavi yöntemleridir.

Hasta tarafından kullanma zorluğu olmakla beraber iskelet büyümesi tamamlanıncaya kadar korse vazgeçilmez bir tedavi yöntemidir.Hiç bir zaman acılarının sıfırlanması beklenilmemelidir.Hatta yayınlar korse tedavi sonlandırıldığında,başlamadan önceki açıya dönebileceğini göstermektedir.

 

 

 

Ameliyata hangi durumlarda karar verilebilir?

Skolyoz acısının ve rotasyonun arttığı,şekil bozuklukluğun hastayı aileyi ve hekimi rahatsiz edebileceği durumlarda cerrahi düşünülmektedir.

Cerrahi tedavi skolyozun düzeltilmesinde en etkili yöntemdir.Genellikla sorulan bir soru bu ameliyatın yaşının olup olmayacağıdır.Bu konuda genelleme yapılanmadan ziyade hastaya göre konuşmanın uygun olacağı kanaatindeyim.

 

 

Hem yetişkinler hem de çocuklar için omurga hastalıklarından korunma yolları var mıdır?

Enfeksiyon,tümör,travma veya  konjenital nedenler dışında oluşabilecek omurga problemleri icin önerilerimiz,özellikle vücudumuza uygun spor,yüzme ve egsersiz yapmak,çocuklarda oturma ve duruş bozukluğuna dikkat çekmek,uyarmak,bilgiyasar,cep telefonu gibi iletişim ağaçlarından zaman ve vudumuzun ergonomisini iyi kullanarak faydalanmak,özellikle  okul çantalarının ağırlığına dikkat etmek gerek öğrencilik gerekse iş hayatında  aynı pozisyonda uzun süre kalmamak gibi önerilerimiz olacaktır.

 

 

www.instagram.com/acikvnet

www.twitter.com/acikve_net

 


Bir cevap yazın