Ölüm Yolu Nerede? Ölüm Yolunun Coğrafi Özellikleri Nelerdir?

Ölüm Yolu, And Dağları'nın derinliklerinde ve görülemeyen keskin virajların arkasındaki dar uçurum geçitlerinden geçer.

Dar geçitlerin bir tarafında kaya sarpları ve yüzlerce metreye ulaşan dağlar var. Diğer yandan, görünen tek şey kilometrelerce uzanan boşluktur.

Dünyadaki En Tehlikeli Yollardan Biri

Bolivya'daki ölüm Yolu veya Hcial ismiyle Yungas Yolu, dünyanın en tehlikeli yollarından biri olarak 1995'ten itibaren adlandırılan bu yana sıkça rastlanan bir konudur.

Ancak, yerel halk için bu yol günlük yaşamın bir parçasıdır. 19. yüzyılda, yerel tüccarlar bu rotadan çok korkuyorlardı, çünkü bu dar geçitte herhangi bir zamanda haydutlarla karşılaşma ihtimalleri vardı.

1930'larda Bolivya hükümeti Paraguaylı mahkumların Chaco Savaşı'ndan sonra yollarını korumalarını sağladı. Ancak, coğrafi koşullar nedeniyle, yol sadece dar bir şeritten ibaret. Korkuluk ya da asfalt yok. Ayrıca, altyapı yetersizliği nedeniyle toprak kaymaları her zaman gerçekleşmektedir. Ancak, 80 yıl boyunca Paz ve Coroîco şehirleri ile La arasındaki tek bağlantı buydu.

Peki neden Ölüm Yolu?

1990'larda, her yıl Ölüm Yolunda ortalama üç kişi hayatını kaybetti. Aslında, yüzlerce insanı taşıyan bir otobüs 1985'teki bir kazada tam üç yüz metre aşağı indi ve maalesef bu yoldaki en ölümcül kazalar arasında ilk sırayı aldı. Bir aracın Ölüm Yolu üzerindeki yoldan giderken, sollama şansı, uçurumun yüksekliği nedeniyle çok düşüktür. 1998'den beri Ölüm Yolu'nda otuzdan fazla bisikletçi hayatını kaybetmiştir.

Yolun bazı kısımları son 20 yılda, özellikle bölgeyi daha fazla ziyaret eden yolcular ve turistler için ayrılmıştır.

2007'de La Paz ve Coroico'yu birbirine bağlayan yeni bir yol açıldı. Yeni yol sadece yokuş yukarı giden araçlar içindir. Ölüm Yolu sadece yokuş aşağı gezginleri tarafından kullanılıyor.

Ölüm Yolu Bisikletçilerin En Sevdiği Yol

Yol hala oldukça tehlikeli ancak dağ bisikletçileri için bir favori. Bisikletçiler, bisikletleriyle birlikte ilk önce 4.700 metrede La Cumbre'ye giderler. Sonrasında 66 km'lik bir yolculuk ile 1.200 metreye kadar çıkabilirler. Bisikletçiler yokuşta 50 km hıza ulaşabilir. İlk 31 km yol şimdi asfaltlanmıştır. Bununla birlikte, dik yokuş ve aşağı inişler büyük kamyonların geçiş bölgeleridir buda farklı bir heyecana neden olur.


Ölüm Yolunda Bisiklete Binmek

Ölüm Yolu bu kadar tehlikeli ise, gezginler neden bu yolda bisiklet sürerek böyle bir risk alıyorlar? Cevap elbette adrenalindir.

Size kendi tecrübelerimi söyleyeyim: Her şeyden önce bisiklet ve diğer alanlarda kaliteli bir şirketle görüşmeniz ve tur için gerekli ekipmanları ayarlamanız gerekiyor. 4.700 metreden asfalt yolun başlangıcında bisikletiniz gerçekten hızlanıyor. Ancak, yukarıda belirttiğim gibi, çok yoğun bir yol. Uzun ve geniş araçlar kuvvetli bir rüzgarla geçerler bu tehlikeyi önlemek için araçların yanlarına binebilirsiniz.

Ölüm Yolundan çıktığım gün şiddetli bir yağmur vardı. İptal edilebileceğini düşündüm, çünkü tehlikeli olabilirdi. Ama değildi. Koruyucu kıyafetlerimizle yola çıktık bile. Toprak yola geldiğimizde en dikkat çekici şey şuydu; sağımda kayalar, solumda bir uçurum. Yerde kaygan ve kısmen taşlı çamur ve üzerime yağan sağanak yağmur vardı. Toprak yolun yokuş aşağı başlangıcında, uçurum sisle doluydu, ama yavaş yavaş dağılmaya başladı.

Böylece, yükseklik daha görünür hale geldi ve tüyleri diken diken eden bir manzara ortaya çıktı.

Yol boyunca, bisikletinizi bu kadar dar geçitler boyunca sürmek zorundasınız! Bazen şelalelerin veya bu şelaleler tarafından oluşturulmuş akımların üzerinden geçmeden önce altına girmek zorundasınız. Bütün bu zorluklara rağmen manzaralar, şelaleler, akarsular, sisli kayalıklar, dağlar ve yeşillik gerçekten inanılmaz bir güzelliğe sahiptir.

Ben beş kez kontrolümü kaybetme riski yaşadım. Tam hızda bisiklet sürerken yağmur yağdı. Yağmurda yüzüne sıçrayan çamur yüzünden hava, görünürlük aralığı zaten azalır. Bununla birlikte keskin virajlarda önünüzde ne olacağını tahmin edemezsiniz. Yoldaki taşlardan dolayı patlak aldım. Hemen yeni bir bisikletle değiştirdiler ve yoluma devam ettim. Gezinin sonunda, böyle bir heyecan yaşadığım için sevinçliydim. Fakat birkaç kez ölümle yakın temasımın olduğunu hissettiğim bir gündü.

Son aylarda Ölüm Yolu üzerinde ölen bazı bisikletçiler vardı. Her yıl bu yolda en az bir gezgin ölüyor. Ancak her yıl binlerce insan uçurumun kenarındaki Ölüm Yolu üzerinde pedal çevirmeye devam ediyor.

 


Bir cevap yazın