OKUNMASI GEREKEN 10 MUHTEŞEM KİTAP

1.Uçurtma Avcısı - Khaled Hosseini

Uçurtma Avcısı arkadaşlık, ihanet ve sadakatın bedeline ilişkin bir roman. Babalar ve oğullar, babaların oğullarına etkileri, sevgileri, fedakarlıkları ve yalanları... Daha önce hiçbir romanda anlatılmamış bir tarihin perde arkasını yansıtan Uçurtma Avcısı, zengin bir kültüre ve güzelliğe sahip toprakların yok edilişini aşama aşama gözler önüne seriyor.
Bu romanda anlatılan olağanüstü bir dostluk. Bir insanın diğerini ne kadar sevebileceğinin su gibi akıp giden öyküsü...

2. Cesur Yeni Dünya - Aldous Huxley

Eserde bir ütopya topluluğundan bahsedilmekte ve şişe içerisinde vücut dışı döllenme anlatılmaktadır. Cesur Yeni Dünya Devleti'ne özdeşlik ve istikrar hâkimdir. İnsanların doğduğundan, ölümüne kadar olan bütün sürede bu istikrarlı devlet her şeyine müdahale etmektedir. 600 yıl öncesini yazmış olan yazarın bu kitabını okumanızı tavsiye ederiz.

3.Algernon'a Çiçekler (Kobay) - Daniel Keys

Handan Ünlü Haktanır'ın Çevirisini yapmış olduğu bu kitapta IQ yani ayküsü çok düşük olarak dünyaya gelen Charlie 'nin zekasını yükseltmek için uğraşan bilim adamlarının çalışmaları anlatılmakta. İnandırıcı, sürükleyici ve oldukça dokunaklı bir hikaye. Yazarın bu yapıtını okumanızı tavsiye ederiz.

4.Seçilmiş Kişi - Lois Lowry

Esra Davutoğlu'nun çevirisini yapmış olduğu bu eserde, aile değerlerinin üstün olduğu, ergenlik isyanlarının duyulmadığı ve görğü kurallarının yaşam biçimi olduğu, çatışmaların, yoksulluğun, eşitsizliğin, boşanmanın, haksızlığın ve işsizliğin olmadığı bir zaman dilimi anlatılmakta. Bu zaman diliminde neler yaşandığını eseri okuyarak çok daha iyi anlayacaksınız.

5.Guguk Kuşu - Ken Kesey

Yazar bu eserinde Akıl hastanesindeki hastaları anlatmaktadır. Guguk kuşunun anlamı özgürlük ve özgürlüğe engel olan kişileri anlattığı için kitabın ismi ondan dolayı Guguk Kuşu. Yazarın yazmış olduğu bu eser 5 Oscar ödülü almış. Ayrıca sinemaya da uyarlanmıştır. Bunun dışında yazarın yazmış olduğu ilk ve son kitabıdır.

6.Dövüş Kulübü - Chuck Palahniuk

Eserde yaşadığı hayattan nefret eden, ölüm düşüncesini saplantı haline getirmiş, insani duygularını kanser dayanışma grupların da arayan genç bir adamın hikayesi. Pahalı butik sabunlar, maaş çekleri, güzel ev zarif mobilyalar, yalnızlık, yalanlar, nefret ve öfkeyi anlatan bu eser Elif Özsayar tarafından çevrilmiş, okunmaya değer sürükleyici bir kitaptır.

7.Bülbülü Öldürmek - Harper Lee

Pulitzer Ödülü alan bu eser, Almanya'nın güneyinde yaşanmış olan ırkçılığı ve eşitsizliği anlatan Ülker İnce'nin Çevirisini yapmış olduğu okunmaya değer bir kitaptır.

8.Yüzyıllık Yalnızlık - Gabriel Garcia Marquez

Yazar çocukluğunda yaşamış olduğu üzüntü, sevinç, mutluluk, çılgınlık bütün bu duyguları sanatsal, gerçekliğe dayanan bir dille anlatmış olduğu bu eseri okumanızı tavsiye ederiz.

9.Karamazov Kardeşler - Dostoyevski

Felsefe düzeyinde olan ve yazarın son dönemlerinde yayınlamış olduğu bu başyapıt da, baba karakterindeki anlattığı kişinin Dostoyevski'nin Kendi babası olabileceği düşünceleri var. Çünkü anlatılan çocukda yazara ait kişilik özellikleri barınmak da bu kitabı okuduğunuzda çok keyif alacaksınız.

10.Mahşer - Stephen King

Mutasyona uğramış ölümcül bir grip mikrobunu yaymaya başlayan bir kişinin, hayatta kalmayı başaran bir avuç insanla, korku, endişe ve şaşkınlıklarını anlatan, macera, aşk, kehanet, alegori de barındıran bu eseri okuduğunuzda çok farklı dünyalara ulaşmış olacaksınız.

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

Bir cevap yazın