Öksürük Nedir? Öksürük Neden Olur? Öksürüğe İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Öksürük Nedir?

Öksürük, solunum yollarının enfeksiyon, zararlı buharlar, toz ya da başka yabancı cisimlerle örselenmesiyle ortaya çıkan ve akciğerlerdeki havayla solunum yollarındaki aşırı salgı ya sa yabancı cismi dışarı atmaya yönelik refleks.

Öksürük Neden Olur?

Öksürük genellikle yararlı ve gereklidir; göğüs yaralanması, hastalık ya da aşırı uyuşturucu alınması nedeniyle öksürük refleksi yetersiz hale gelirse, dışarı atılmayıp solunum yolları ve akciğerlerde kalan maddeler zatürre oluşmasına neden olur. Bununla birlikte sık ve şiddetli öksürük vücudu yorup hastanın dinlenmesine engel olduğundan öksürük refleksini bastırmak amacıyla kodein gibi ilaçlar kullanılabilir.

Nezle gibi akut bulaşıcı hastalıklarla kronik akciğer hastalıklarının çoğunda ve kalp hastalıklarında öksürük görülür.

Birkaç haftadan fazla iyileşmeden süren öksürük kanser gibi bir hastalığın ilk belirtisi olabilir.

Öksürük ve İlaçlar Hakkında Bilgiler

Artık günümüzde doktorların verdiği öksürük şurupları öksürükte pek etki etmediği gibi etkisini göstermediği aşikârdır.

Bundan dolayıda göğsü dahada yumuşatacak olan solunum yollarını ferahlatacak iyi gelen bitki ve bitki çaylarından yararlanarak iyi ve etkili bir çözüm yolu bulmuş olursunuz.

Öksürük iki çeşittir. Bir kuru öksürük. Diğeri ise balgamlı öksürüktür.

Eczanelerden direk giderek öksürük şurubu almadan önce bir doktora muayene olup hastalığınıza ve şikayetinize göre size bir öksürük ilacı verecektir. Doktorlar hastalık üzerine ihtisas yaparlar. Eczacılar ise ilaç ve bitkilere göre ihtisasını tamamlarlar.

Dipnot: Bir sağlıkçı olarak sunu da belirtmeden geçemiyecem; İçilen her ilacın vücuda girdiğinde yararından çok zararı ve yan etkisi olduğunu, içtiğimiz ilaçlar böbrek, karaciğer başta olmak üzere ilerleyen zamanlarda vücudumuzda birçok zararını ve sebep olduğu hastalığı da görmekteyiz. Meselâ; Mide hastalarının almış aldığı günlük mide ilaçları ileride kemik erimesi rahatsızlığına yol açıyor. Bu nedenle sürekli bir ilacı kullanmayınız. İlaç artık yarardan çok zarara dönüşüyor. Uzman doktorunuzun verdiği ağrıya, acıya ve enfeksiyona yönelik verdigi ilaçları herdaim kısa vadeli kullanmak gerekiyor.. Kronik bir hastalığınız yoksa çok mecbur kalmadıkça ilaçlara baş vurmamaya çalışın. En ufak bir baş ağrısında bile hemen ilaçlara başvurmayın ve içmeyin. Yazmış olduğumun bi öneri ve tavsiylere dikkat ederek göz önünde bulundurarak sağlıklı bir yaşama imza atmaya çalışın. Sağlık demek huzurlu mutlu bir yaşam demektir.

Öksürüğe iyi gelen bazı bitkiler şunlardır:

Öksürük İçin Faydalı Bitkiler Nelerdir? 

1) Öksürükotu: Müsilaj içeren yaprakları öksürük kesici ve göğüs yumuşatıcı olarak kullanılır.

2) Gül hatmi çiçeği: Gül hatmi çiçekleri göğüs yumuşatıcı olarak kullanılır. Kronik öksürük, kuru öksürük ve balgam için çok faydası vardır. Öksürüğü bir türlü geçmiyorsa kesilmiyorsa gül hatmi çiçeği kürünü ve çayını 3 gün ya da 7 gün boyunca günde iki kere tüketilir.

3) Meyan Kökü: Öksürüğe iyi gelen bir bitkidir. Göğüs yumuşatıcı olarak kullanılır. Öksürük kesici özelliği vardır. Balgam söktürücü olarak kullanılır. Solunum yolları rahatsızlıklarına çok iyi gelir.

4) Probolis: Probolis günlük yemekten iki saat sonrasında yarım çay bardağı suya 25 damla damlatılarak şikayete göre 3, 5 ya da 7 gün süreyle içilir.

Probolis alırken suda çözünmüş olan probolisi ve özelikle çok önemli olan helal gıda satan aktarlardan probolisleri alarak sağlıklı olarak tüketebilirsiniz.

Sağlıklı günler dilerim...

 

Bir cevap yazın