Okkalı Türk Kahvesinin Püf Noktası

Son zamanlarda çeşitli kahveler ve kahveciler artmaya başladı. Ancak Türk kahvesi hâlâ koltuğu kimselere kaptırmış değil. Öyle ki kahve deyince çoğumuzun aklına önce Türk kahvesi geliyor. Tabii onun da kahve makineleri ile değil cezveyle yapılmışı makbul.

Biliyorsunuz, 5 Aralık Dünya Türk Kahvesi günü ve oldukça kısa bir süre kaldı. Biz de bu vesile ile şöyle bol köpüklü, okkalı bir Türk kahvesi nasıl yapılır? hatırlatalım istedik.

Makinelerle kahve yapmaya alıştıktan sonra cezvede kahve yapmak sizi zorlayabilir. Peki şöyle okkalı bir Türk kahvesi yapmak için dikkat etmemiz gerekenler neler?

Öncelikle Türk kahvesi pişirirken, klorlu su yerine içme suyu tercih ediniz. Sıcak değil, soğuk su kullanınız.Eğer şeker kullanıyorsak, kesme değil, toz şeker kullanıyoruz. Lezzetini tam olarak damağımızda hissedebilmek için bakır cezve önemli.

Ve işte Türk kahvesi pişirmenin asıl püf noktası;

Az Şekerli Türk Kahvesi Yapımı

1 kişilik kahve yapacaksak eğer 2 çay kaşığı kahve, az şekerli ise 1 çay kaşığı toz şeker ekliyoruz.

Orta Şekerli Türk Kahve Yapımı

2 çay kaşığı kahveye 2 çay kaşığı toz şeker ekliyoruz.

Şekerli Türk Kahve Yapımı

2 çay kaşığı kahveye 3 çay kaşığı toz şeker ekliyoruz.

Bol köpüklü Türk kahvesinin sırrı ise köpükleri cezvelere paylaştırmak. Köpüren kahveyi boşaltmadan önce bir  kaşık yardımı ile köpüklerini her bir fincana aktarıyoruz. Daha sonra son kez köpürterek kahvenin tamamını boşaltıyoruz. Afiyet olsun.

 


Bir cevap yazın