Ödem Nedir? Ödem Nasıl Oluşur? Ödemin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ödem Nedir?

Ödem, tıpta bağdokunun hücreler arası boşluğuna normalin dışında sıvı toplanması.

Ödem Nasıl Oluşur?

Ödemli dokular şişmiştir ve bir iğne ile içlerinden sıvı çekildiğinde ince kıvamlı, pıhtılaşmayan bir sıvı ile doku oldukları gözlenir. Bu sıvı, az miktarda protein içeren, çok ince süzülmüş bir serum sızıntısıdır. Ödeme neden olan hastalıkların türüne bağlı olarak, sıvının yapısında değişiklikler görülebilir.
Hidrops adı verilen yaygın ödemle dokuların yanı sıra vücudun büyük boşluklarına da sıvı birikir.

Ödemin Nedeni Nedir?

Ödem genellikle bir hastalık değil, çeşitli hastalıkların seyri sırasında görülen bir belirtidir. En önemli nedeni, olağan koşullarda vücudun hücre ve dokuları ile kanda sıvı dengesini sürekli olarak koruyan fizyolojik mekanizmaların büyük değişikliklere uğramasıdır.

Ödeme Yol Açan Hastalıklar Nelerdir?

Ödeme yol açan başlıca hastalıklar, alerjik tepkimeler, kötü beslenme, çeşitli böbrek, kalp, toplardamar ve lenf sistemi hastalıklarıdır.

Ödemin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ödemin tedavisi, temelde yatan nedeni düzeltmekten, örneğin böbrek ya da kalp yetmezliğini gidermekten geçer. Ödem tamamen sınırlı bir bölgeyi (örneğin kurdeşen) ya da vücudun bütününü (nefrotik ödem gibi) tutabilir. Yüz, kol ve va bacaklar ile vücudun öbür bölümlerini tutan yaygın ödeme bazen anazarka adı da verilir.

Ödemi vücuttan atmak için günlük 1.5 ya da 2 litre su tüketin.

Sabah yataktan kalkdığınızda ise bir büyük su bardağının içine yarım limon sıkıp için. Bunu günlük yapın.

Sağlıklı günler dilerim...

Sağlıcakla kalın...

#EvdeKalın

 

Bir cevap yazın