O KADAR ÇOK BÖCEK TÜRÜ VARKEN NEDEN ÇOK AZ İNSAN TÜRÜ VAR ?

 

Böcekler 480 milyon yıl önce ortaya çıktı ve 6 milyon farklı türü mevcuttur. Nedenini tam olarak bilmediğimiz söylenemez ama kabul gören bir açıklamaya göre ,bir tür ne kadar eski ise o kadar çok alt türü olabilir . Çünkü farklı türler olarak çeşitlemeleri için Evrensel açıdan daha fazla zamana ihtiyaç var .Yine de nispeten yeni sayılabilecek bazı türlerde benzer bir çeşitlilik olduğunu görebiliriz .

Bu soruya yanıt arayan bazı araştırmacılar , tüm yaşam ağacını inceleyerek yeni türlerin doğuş oranlarına odaklanıp ortak bir kalıp olup olmadığını görmek istedi . Gerçekten de dikkat çekici kalıplara rastlayan ekip bir gün süregelen çeşitlilik sorusuna bir yanıt bulmuş olabilir .

Gördükleri şuydu; yaşam tarihinin başlangıcından bu yana bitkiler , hayvanlara oranla daha fazla türlere ayrılmışlar. Omurgalılarsa karada yaşamın avantajını kullanıp daha fazla türe sahip olmuşlar gibi görünüyor .Böceklere bakıldığında ise otçul yaşama adapte olabilenlerin tür sayısının arttığı görülüyor .

İnsanlar içinde durum biraz garip . İlk insansı türlerde çeşitlilik fazlayken bugün tek başına kalmış bir türüz. Biyolojik anlamda bağlı olduğumuz primat grubunda 350 civarında farklı türü var . Ve bunlar 80 milyon yıl önce ortaya çıkan türler .Ancak soyu tükenenlerde bugün yaşamaya devam ediyor olsalardı binlerce piramit türü olabilirdi .

40 bin yıl önce biz de yalnız değildik. Uzay Yolu dizisindeki ne benzer şekilde ,farklı insansı türler ve Neandertallerle bir arada yaşıyorken bugün tek bir insan türünün temsilcileri ne dönüştük . Bunun bir sebebi de neslinin tükenme tehlikesi yüksek olan bir primat grubuna bağlı oluşumuz . En azından yaşam ağacına bakılınca görülen şey bu.

Kısa cevap: Cevabını bilmiyoruz ama 41 bin yıl önce böyle yalnız olmadığımızı biliyoruz .

Bir cevap yazın