Nurettin Topçu Kimdir? Nurettin Topçu'nun Eserleri Nelerdir?

"İsyan ahlakı" eseriyle, ahlaki bir varlık olma vasfını yitirmeyle yüz yüze kalan insana, isyanında bir ahlakı olduğunu anlatan Nurettin Topçu; fikir adamı, ahlak felsefesi ve hareket dergisinin kurucusudur. Nurettin topçu kim? Nurettin topçunun eserleri nelerdir? Nurettin topçu nereli? Nurettin topçu ne zaman öldü? Nurettin topçu hangi ödülleri almıştır? Nurettin topçunun hayat hikayesi nasıldır?

Nurettin Topçu'nun Eserleri

Türkiye'nin Maarif Davası, İsyan Ahlakı, Yarınki Türkiye, İslam ve İnsan, Ahlak Nizamı, İradenin Davası, Mehmet Akif, Felsefe, Büyük Fetih, Bergson, Amerikan Mektupları Düşünen Adam Aranızda, Ahlak, Devlet ve Demokrasi, Sosyoloji, Millet Mistikleri, Psikoloji, Mantık, Mevlana ve Tasavvuf, Reha, Kültür ve Medeniyet, Taşralı, Varoluş Felsefesi Hareket Felsefesi, Var Olmak

*1909'da baba tarafından Erzurumlu Topçu Zadeler mensubu olarak İstanbul'da doğdu.

*1928'de İstanbul Erkek Lisesini bitirdi ve aynı yıl Fransa'ya gitti.

*Fransızca öğrenmek için Aix Lisesine kaydoldu. Buradan mezun olduktan sonra Strazburg Üniversitesine geçerek felsefe öğrenimi gördü.

*1934'te Strasburg'da ahlak felsefesiyle ilgili hazırladığı "Conformisme et revolte" başlıklı tezini Sorbonne' a giderek savundu ve üstün başarı kazandı.

*Doktora tezi, "İsyan Ahlakı" adıyla Türkçeye çevrilen Topçu'nun bu çalışması, aynı adla Paris'te kitaplaştırıldı.

*Başarılı çalışmasından dolayı üniversiteden altın saat, Amerika ve Kuzey Amerika'ya seyahat gibi ödüller almaya hak kazansa da bu ödüllerin hiçbirini kabul etmedi.

*Ödüllerin yerine üniversitenin giriş ve çıkış kulelerinde 24 saat Türk bayrağının asılmasını isteyen Topçu'nun bu isteği üniversite yönetimi tarafından yerine getirildi.

*Filozof Henri Bergson üzerine hazırladığı doçentlik tezini İstanbul Üniversitesinde tamamladı.

*Türkiye'ye döndükten sonra Galatasaray Lisesi başta olmak üzere farklı liselerde öğretmenlik yaptı.

*İstanbul Erkek Lisesinden hocası Mahmut Celalettin Ökten'den de İslami ilimler, İslam tarihi, kelam ve felsefe yönünden faydalandı ve İmam Hatip okullarının kuruluşu sırasında Celal Hoca ile mesai arkadaşlığı yaptı.

*1974 Anadolu coğrafyasında yaşayan herkesi merkeze koyan anadoluculuk düşünce hareketini savunan Topçu, İstanbul Erkek Lisesi'nde emekliye ayrıldı.

*1939'da İzmir'de yayımlamaya başladığı ve düşüncelerini sergilediği "Hareket" dergisini, 1975 yılına kadar aralıklarla yayınlamıştır.

*Anadolu irfanın kıymetini ve düzen kurucu ahlakını kuşatmayı telkin eden Nurettin Topçu, kadim İslam ve Türk tarihini, tasavvufu ve modern dönemdeki sosyolojik gerçekliği eserlerinde tahlil etti.

*10 Temmuz'da 1975'te İstanbul'da vefat etti.

*2017'de Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülüne layık görüldü.

 

Bir cevap yazın