Nokia'nın kuruluş, yükseliş ve çöküş hikâyesi

Elimizde bırakamadığımız onsuz olduğumuzda eksikliğini çokça hissetiğimiz cep telefonlarımızın geçmişini hiç merak etiniz mi? Çok değil bundan yaklaşık 20 Sene önce cep telefonları fazlasıyla lüks kaçıyordu. Hadi gelin biraz zamanın telefon de Nokia'nın geçmişine doğru küçük bir yolculuğa çıkalım.

Nokia başta şimdiler de bildiğimiz gibi bir Telekomünikasyon şirketi değildi. Kuruluşu 1800'lere dayanan Nokia'nın hikayesinin başlangıcı Finlandiyalı bir maden mühendisi...

Ferdrik ldestam

Bir maden mühendi olan Ferdrik ldestam, Finlandiyalı da bir kağıt hamuru fabrikası kurar. Daha sonra işini ilerleten Nokia'nın kurucusu İdestam, Nokianvirta Nehri'nin kenarında 2. Fabrikayı inşa eder. İşte başta bir kağıt hamuru fabrikası olarak kurulan Nokia isminin çıkış noktası budur.

Daha sonra bu fabrikada araba bisiklet lastiğinden kağıda, elektrikli cihazlardan kişisel bilgisayara ve hatta robot endüstrisinden askeri teknolojiye kadar pek çok alanda üretim yapılır. Böylece gelişime ve değişime açık olan Nokia kendi çalışanlarının fikirlerini hayata geçirebilmelerine yardımcı olur. Şirketin bu çalışma politikası ile çalışanlarını üretkenliğe iten şirket tüm dünyayı kasıp kavuracak olan adım atar. 1992'de cepte taşınabilecek kadar küçük Nokia'nın ilk cep telefonu olan Nokia 1011'i dünyaya duyurur.

                      Nokia 1011

Yenilikleriyle adını tüm dünyaya duyuran Nokia, 1997 yılında çıkardığı 6110 isimli telefon modeli ile dünyada ilk mobil oyunlarından biri olan Snake'i yani yediden yetmişe herkesi 1 dönem telefon ekranında kitleyen yılan oyununun tanıtır. Kendini kuyruğuna dolanmadan ekranda beliren noktayı yemeye çalışan bir yılana yön verirken herkes oldukça keyif mutludur ve oyunda rekor üstüne rekor kırılır.

         Nokia 6110

1998 yılında Motorola markasına geçerek dünyanın en büyük telefon üreticisi konumuna yerleşen Nokia, gelişen teknolojileri birlikte 1999 yılında şimdiki anlamda bildiğimiz ilk internet kullanan telefonu üretir. Nokia 7110 dünyada "wap" ile çalışan yani internetle çalışan ilk telefondur.

Nokia 7110

Nokia o dönemde ilklerin ismidir. İlk değiştirilebilen kapaklı telefon ve kızılötesi özelliği kullanarak telefonlar arasında veri aktarılabilen modellere kadar pek çok cihaz üretir.

     Nokia 3310

Tartışmasız Nokia dediğimizde aklımıza gelen ilk modellerden biri olan 3310 milenyumun ilk telefonlarından biridir. Gelişmiş mesajlaşma teknolojisinin ve kişileştirme özelliklerinin eklendiğini bu model Nokia'nın efsane modeli olur. Her geçen gün yeni bir model çıkarmaya devam eden Nokia, 2002 yılında 8890 isimli modeli ile renksiz ekranlara yerine mavi aydınlatma ekran kullanmaya başlar. Bu senenin ayrıca bir önemi vardır çünkü Nokia, bugünkü anlamda kullandığımız işletim sistemlerinin en ilkel halini ortaya çıkarmıştır.  "Symbian OS" yüklü modeli ile piyasaya çıkan 7650 içerisinde dahili kamera bulunduran ilk cep telefonu olur.

Nokia 7650

Şirket 2005 yılında dünyanın en iyi lens üreticisi olan Carl  Zeiss ile çalışmaya başlar. Yeni çıkardığı modellerdeki kameraları geliştirir. Henüz daha insanların fotoğraf ve video çekebilmek için yanlarındaki kamera taşıdıkları o dönemde Nokia N90 modeli ile kullanıcılara cepte taşınabilen en iyi kamera deneyimini sunar.

  Nokia N90

Dünyada, Android ve iOS işletim sistemleri yükselişe geçerken hala symbian işletim sistemi kullanılan Nokia, 2010 yılında inadından vazgeçip intel ile anlaşarak MeeGO isimli bir işletim sistemi geliştir. Fakat Android'in hızlı gelişimi ve intelin mobil yazılımında bir gelişim göstermemesi nedeniyle Nokia dönemin yine gerisinde kalır. Kanadalı işadamı Stephen Elop 2010 yılında şirketin Finli olmayan ilk Ceo'su olur. Ancak kimilerine göre Elop sadece Nokia ve Microsoft'un birleşmesi için şirketin başına getirilmiştir. Öyle de olur.

Stephen Elop

Elop'un CEO olmasıyla şirket hızla değer kaybeder ve 2013 yılında Microsoft, Nokia'yı satın alır. Bu birleşmeden sonra Nokia efsanevi telefonu 3310'un yeni versiyonunu çıkartarak piyasaya tekrardan giriş yapar. Ne yapsa eski başarısını yakalayamayan Nokia, günümüzde Android sistemli yeni telefonlar çıkarmaya devam ediyor.

Nokia 3310 Yeni

 

2 Yorum

  1. 5. kattan düşüp hiç bir tarafı kırılmayan tek telefon markası :d dedelerin olmazsa olmazı nokia 3310

  2. Kendini yeniliğe açık tutmayan şirketler batmaya mahkumdur. Zamanın piyasanın birincisi şimdi ne hallere gelmiş.

Bir cevap yazın