Nikotinin Zararları Nelerdir? Nikotin vücuttan nasıl atılır?

Nicotine'un tanımı tütün bitkisinin tüm kısımlarında doğal olarak bulunan organik bir toksik bileşiktir. Patates, yeşil biber, domates, patlıcan ve koka bitkilerinde de bulunur. Nikotin dokusunda yağ benzeri gibi bir sıvıdır ve sıcak tadı, güçlü kokusu vardır. Rengi değişkendir, ilk durumda saftır, daha sonra havaya ve ışığa maruz kaldığında sararır, sonra kahverengiye dönüşür. Bir kişi küçük dozlarda sigara yoluyla nikotin tükettiğinde, vücut sigara içicisinin sağlığına zarar vermeden bu az miktarda nikotinden kurtulur. Ancak büyük miktarlarda alınırsa solunum felcine neden olur ve ölüm öncesi zehirlenmesine neden olur. Nikotinin zararları nelerdir? Nikotin vücudttan nasıl atılır? Nikotin nerelerde kullanılır?

Nikotinin Zararları Nelerdir?

*Mide ağrısı hissetmek.
*Kalp atış hızı normalden üç kat daha fazla olur.
*Düşük vücut ısısı.
*İnme ve birçok kalp ritmi bozuklukları.

*Kan damarlarının daralması.
*Merkezi sinir sistemini etkiler ve karaciğere ulaşmadan önce beyne ulaşır.

Nikotinin kullanıldığı alanlar nelerdir?

Nikotin esas olarak pestisit yapmak için kullanılır ve bu kullanım, beyindeki kolin eksikliğini tedavi etmek için Alzheimer hastalığının tedavisinde de kullanılır. Ayrıca böcek ve zararlılardan kurtulmak için kullanmak nikotinin önemli yararlarından biridir, ancak sonuçları sınırlı bir süreye sahiptir.

Sigaradan kurtulmak ve sigarayı bırakmak için kullanılabilecek ve bunun yerine geçebilecek sakız, sıva, emici tabletler ve burun spreyleri gibi birçok nikotin formu vardır. Nikotin sigara içenlerde sigara bağımlılığına neden olur ve anestezik olarak kabul edilir. Vücuttan % 90 oranında nikotin karaciğer yoluyla emilir ve böbrekler tarafından vücuttan atılır. Ancak küçük bir kısmı vücudun içinde (6-8) saatlik bir süre boyunca kanda kalır.

Düzenli sigara içenlerde yaklaşık yirmi gün içinde kanda nikotinin elimine edildiği karaciğerin aktivitesine, çok sigara içenlerde ise son sigarayı aldıktan sonra nikotin ve tüm bunlardan kurtulmak için otuz güne ihtiyaç duyar.

Sigara içen her kesten sağlığını ve çevresindeki diğer insanların sağlığını düşünmesini, çok azının bile ölümcül hastalığa neden olacağını ve bu konunun daha farkında olmasını, gelecek nesiller için rol modelleri olduğumuzdan, sigarayı bırakılmalarını tavsiye ediyoruz.

 


Bir cevap yazın