Nesnelere Kokusunu Veren Şey Nedir?

Nesnelerin molekülleri burundaki koku alma nöronlarına çarpışır. İşte bu çarpışma sonucunda moleküllerin ait olduğu nesnenin kokusunu alırız. Peki, bu nesnelere kokusunu veren şey nedir?

Son yıllara kadar moleküllerin burundaki koku alma nöronlarının duvarlarında bulunan koku alma reseptörleri ile tıpkı bir yapboz parçasının uyumlu alana birleşmesi gibi çarpışarak birleştiği düşünülüyordu. Yani birbirlerine uyumlu oluşları beyne o nesnenin kokusunu aktarıyordu. Bu durumda kokuyu belirleyen şey moleküllerin şekli oluyordu.  Fakat bu teori benzer moleküler şekle sahip olan bazı maddelerin neden tamamen farklı koktuğunu, farklı moleküler şekle sahip olan bazı maddelerin kokusunun ise neden birbirine çok benzediğini açıklayamıyordu. Bu da kokunun kaynağındaki belirsizliğin sürmesine neden oluyordu.

Anna'daki Alexander Fleming Araştırma Merkezinden Doktor Luca Turin'e göre kokuyu belirleyen şey: Moleküler titreşimler. Son çalışmasında moleküllerin yapı olarak benzerlik gösterebileceğini, ancak titreşimlerinin farklı olması nedeniyle kokularının da farklı olduğunu ileri sürdü. Bu da nesnelerin koku kaynağının hem moleküler şekil hem de sahip oldukları titreşimler olduğunu ortaya koydu.

Belki ilerleyen yıllarda bu muhteşem işleyişin ve insanın hafızasında büyük yer kaplayan bu kokuların daha farklı sırları da ortaya çıkar, kimbilir?


Bir cevap yazın