Nefes darlığının düşmanı: Keçiboynuzu

Osmanlı mutfağında da önemli bir yeri olan keçiboynuzu şerbet, pekmez ya da kuruyemiş olarak tüketilebilir. Keçiboynuzundaki vitaminler den olan A, B ve E vitaminleri kansızlığa iyi geldiği bilinmektedir. Ayrıca içerdiği yüksek potasyum, kalsiyum ve fosfor ile yine kansızlığın yanında gribe, öksürüğe ve kemik erimese karşı etkilidir. Uzmanlar özellikle diş eti problemi çekenlerin keçiboynuzu yemesinin faydalı olduğundan bahseder. Peki, keçiboynuzunun faydaları nelerdir?

Alerjik Nefes Darlığı Çekenler İçin Keçiboynuzu


Keçi boynuzunun balgam söktürücü etkisi, bronşları açması ve göğsü yumuşatması ile özellikle alerjik nefes darlığına karşı oldukça etkili olduğu ifade edilir. Bu nedenle tedirgin olmadan keçiboynuzu pekmezi sabahları kahvaltıda tüketilebilir.

Keçiboynuzunun Cilde Faydaları

Cildin ihtiyacı olan K Vitamini keçiboynuzunda yüksek oranda bulunduğundan cilt hastalıklarına karşı tüketilebilir. Böylece cilt hastalıklarının yaşanma riski azaltılabilir.

Şeker Hastaları Rahatlıkla Keçiboynuzu Tüketebilir

Keçiboynuzunu çikolata ile kıyaslandığında daha az şeker içerie. Bu sayede şeker hastaları rahatlıkla tüketebilir. Hatta keçiboynuzu yüksek lif oranı ile kilo vermede de etkili bir besindir.

Yararlanılan kaynaklar: Life Sciences Ingredients Magazine, Medikal Akademi,


Bir cevap yazın